Türkiye’de İlk Kez “400 Gigabit” İnternet Hız Testi Yapıldı (Ortalama Hızdan 12.500 Kat Daha Fazla)
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Türkiye’de İlk Kez “400 Gigabit” İnternet Hız Testi Yapıldı (Ortalama Hızdan 12.500 Kat Daha Fazla)

0

Vodafone, Türkiye’de ilk kez 400 gigabit hız testi gerçekleştirdiğini açıkladı ve bu hıza ulaşan ilk operatör oldu. Ulaşılan hız, Türkiye ortalamasının 12500 katı.

Türkiye’de mobil internet altyapısının geliştirilmesi için çalışmalar sürerken, bugün Türkiye’de yeni bir ilke imza atıldı. Üç büyük operatörden biri olan Vodafone, ülkemizde 400 gigabit hız denemesi yapan ilk operatör oldu.

Vodafone tarafından paylaşılan açıklamaya göre 400 gigabit hız denemesi, şirketin Tuzla ve Esenyurt’taki veri merkezleri arasında yapıldı. Deneme başarıyla tamamlandı ve 400 gigabit hıza ulaşıldı.

Deneme hakkında paylaşılan teknik detaylar:

Vodafone’un açıklamasına göre hız testi, Acacia Bright 400ZR+ modülleri ve Cisco yönlendiricileri ile gerçekleştirildi. Veri merkezleri arasında fiber şebeke ve IP yönlendiriciler üzerinden optik yönlendirilme ile veri aktarımı yapıldı.

“400 gigabit” tam olarak ne kadar hızlı?

Ookla tarafından paylaşılan güncel verilere göre Türkiye’de mobil internet ortalama indirme hızı 31,93 Mbps seviyesinde. 1 gigabit ise 1000 Mbps’e eş değer geliyor.

Yani Vodafone, yaptığı denemede Türkiye ortalamasından 12500 kat daha hızlı internet hızına ulaştı. Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Adem Özdemir, en yeni ve faydalı teknolojilere odaklanarak şebeke altyapılarını yeni nesil teknolojilerle geliştirmeye devam ettiklerini ifade etti.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir