Türkiye Yüzde 100 Yerli ve Milli Teknolojiye Ulaşacak
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Türkiye Yüzde 100 Yerli ve Milli Teknolojiye Ulaşacak

0

TÜBİTAK Başkanı: Türkiye Yüzde 100 Yerli ve Milli Teknolojiye Ulaşacak

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Hasan Mandal, Muğla’da son dönemde yaptığı çalışmalarla tanınan genç beyinlerimizden Ramazan Kargılı’yı ziyaret ederken çeşitli açıklamalarda bulundu.

Muğlalı genç Ramazan Kargılı, yaşadığı imkansızlıkları aşmak için ürettiği icatlarla dikkatleri üzerinde toplamıştı. TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal da Kargılı’ya destek vereceklerini ifade etmişti. Mandal bugün genç mucidi ziyaret etti.

Hasan Mandal, ziyaret esnasında çeşitli sorulara cevap verdi ve çeşitli açıklamalarda bulundu. Kargılı tarafından üretilen yoğurt ve biber dövme makinesi, matkap, dinamo gibi çeşitli araçları da inceleyen Başkan Mandal, gelecekte yerli ve milli teknoloji kullanacağımızı ifade etti.
Teknoloji kullanan değil, üreten ve geliştiren

Mandal, yaptığı açıklamada Kargılı’ya verdikleri ziyaret sözünü gerçekleştirdiklerine dikkat çekerken, “Buraya sözümüzü tutmaya, sevgili Ramazan’ı ziyaret etmeye geldik. Ramazan, içinde bulunduğu imkanlara bakmadan, üretmeye ve geliştirmeye kendisini adamış pırıl pırıl bir gencimiz. Gördüğünüz bu ortamda ailesinin ihtiyaçlarına yönelik geliştirdiği birçok elektriksel ve elektronik cihazla ailesinin hayatını kolaylaştırırken Milli Teknoloji Hamlesi’ne de organik bir katkı sunuyor. Yani teknoloji kullanan değil, teknoloji üreten ve geliştiren…” dedi.
Yerli teknolojinin önemini bir kez daha belirten Mandal, “Savunma sanayinde yerlilik oranını yüzde 70’e çıkardığımız, küresel salgın süresince sağlık alanındaki başarılarla ülke olarak göz doldurduğumuz, Milli Teknoloji Hamlesi’ni konuşmakla kalmayıp, üretimi ve gelişimi her gün biraz daha fazla hissettiğimiz, ülkemizin her bir köşesinden teknoloji ve bilimsel çalışma haberlerinin geldiği bir sürece, Ramazan gibi gençlerimizin kendilerini bilinçli bir şekilde adayarak sundukları katkı çok önemli, çok değerli” dedi.

Kargılı’ya destek sağlanacak

Mandal, TÜBİTAK’a düşenin bu katkıya destek olmak olduğunu belirterek, Ramazan Kargılı’yı destekleyeceklerini ve imkan sağlayacaklarını ifade etti. Ayrıca Kargılı’yı Teknofest’e davet etti ve kendisini TÜBİTAK Gebze Kampüsünde ağırlayacaklarını, eğitimi sırasında da yanlarında stajlarını yapabileceğini söyledi.

Mandal sözlerini “İnşallah 2025-2030’lu yıllarda yüzde 100 yerli ve milli teknolojiye ulaşacağız. Emin adımlarla ilerleyeceğiz. İnşallah dışa bağımlılığımızı keseceğiz. Daha güçlü bir devlet, daha güçlü bir millet, daha güçlü yeni bir döneme uyanacağız” şeklinde tamamladı.

TÜBİTAK Başkanı: Türkiye Yüzde 100 Yerli ve Milli Teknolojiye Ulaşacak

kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/turkiye-yuzde-100-yerli-ve-milli-teknolojiye-ulasacak-41580545

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap