Türkiye, Cehalet Endeksinde 38 Ülke Arasında 9. Sırada
 1. Anasayfa
 2. Genel

Türkiye, Cehalet Endeksinde 38 Ülke Arasında 9. Sırada

0
Ipsos MORI’nin hazırladığı 2017 yılı ‘Cehalet Endeksi’ açıklandı. Ülkede yaşanan olaylar ile alakalı olarak bilgi sahibi olmaya dayalı araştırmada, Türkiye 9. sırada yer aldı.
Pazar araştırma şirketi Ipsos MORI’nin her yıl yaptığı Cehalet Endeksi’nin 2017 sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı. 28 Eylül-19 Ekim tarihleri arasında 38 ülkeden 16 ila 64 yaşları arasındaki 29 bin 133 kişiyle gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde en cahillerin yaşadığı ülke Güney Afrika olurken, onu sırasıyla: Brezilya, Filipinler, Peru, Hindistan, Endonezya, Kolombiya ve Meksika takip etti.

2016’da 9. sırada bulunan Türkiye yerini korurken, listenin en sonundaki ülke İsveç oldu. Amerika Birleşik Devletleri ise 23. sırada yer alıyor. Önceki yıl en cahillerin yaşadığı ülke Hindistan olurken, Hollanda ise son sırada yer almıştı.

Kendi ülkende yaşananlardan ne kadar haberdarsın?

Araştırmaya katılan kişilere yaşadıkları ülkedeki ‘cinayet’ , ‘intihar’ , ‘terörizm’ , ‘sağlıklı yaşam’ , ‘cep telefonu sahipliği’ , ‘sosyal medya kullanımı’ , ‘aşılama oranı’ vs. sorular yöneltiliyor. Ve bu sorulara verilen cevaplar da, vatandaşların kendi ülkelerinde cereyan eden olaylardan ne kadar haberdar olduğunu ortaya koyuyor.

Ekonomik büyüklükten ziyade duyarlılık önemli!

Araştırma, ülkelerin ekonomik durumlarının netice üzerinde belirleyici olmadığını göstermesi bakımından da önemli. Mesela, dünyanın en varlıklı ülkesi ABD olmasına karşın, ABD halkı 23. sırada bulunuyor. Oysa ABD’ye kıyasla daha küçük ekonomilere sahip olan İsveç, Norveç, Danimarka, İspanya ve Montenegro gibi ülkelerin halkları daha ‘bilinçli’ durumda.
Uzmanlar, bunun sosyal ve toplumsal hadiselere karşı ‘duyarlılık’ ile alakalı olduğunu belirtiyorlar. Hukuk ve adaletin gerçekten işlediği ülkelerde halk, cinayet ve intihar gibi toplumsal problemlere nispeten daha duyarlı yaklaştığı için, bu konulardan haberdar olma oranı da artıyor.

Kaynak:https://www.sozcu.com.tr/2018/dunya/cehalet-endeksinde-dokuzuncu-siradayiz-2514563/

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir