Türkiye Bilişim Derneği Başkanı: Google ile Rekabet Kurumu Anlaşacaktır

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Başkanı Rahmi Aktepe, “Google’ın bu kararı, Türkiye gelişmeleri önünde büyük bir engel olabilir.” derken, Google ile Rekabet Kurumu’nun bir anlaşma yolu bulacağını açıkladı.

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Başkanı Rahmi Aktepe, “Google’ın bu kararı, Türkiye gelişmeleri önünde büyük bir engel olabilir.” 

Türkiye, son birkaç gündür Rekabet Kurumu ile Google arasında yaşanan anlaşmazlığı konuşuyor. Yaşanan süreçte ilk olarak Rekabet Kurumu, Google’a oldukça büyük bir ceza kesmişti. Bu cezadan kaçmak isteyen Google, 12 Aralık’tan itibaren Türkiye’de satışa çıkacak akıllı telefonlar için Google uygulama lisansı vermeyeceğini duyurmuştu.

TBD Başkanı: Google ile Rekabet Kurumu’nun anlaşacağını düşünüyorum

Rekabet Kurumu ile Google arasındaki anlaşmazlığa dair son açıklama, Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Başkanı Rahmi Aktepe’den geldi. İstanbul’da basın mensupları ile bir araya gelen Aktepe, geçmiş ve gelecek dönem çalışmalarından bahsederken, Google ile Rekabet Kurumu’nun orta yolda buluşacağını düşündüğünü de aktardı.

“Google’nin bu kararı, Türkiye’deki gelişmelerin önünde de bir sıkıntı olabilir.” diyen Aktepe, “Bunun için anlaşmak zorundalar diye düşünüyorum. Yerli ve milli olmayı bazen yanlış yorumluyoruz. Bütün yabancı şirketlerin önünün kapatılması olarak algılamamalıyız bu durumu.” şeklinde konuştu.

Sivil Toplum Kuruluşları’nın da bu bir anlaşma sağlanması için baskı oluşturacağını dile getiren TBD Başkanı, “Biz yerli ve milli derken Türkiye’nin içine kapanmasını kast etmiyoruz, yerliliği bu şirketleri belli ölçüde de koruyarak yapmakta yarar var. Tahmin ediyorum Google ve Rekabet Kurumu anlaşacak çünkü belki birkaç ay sonra bu anlaşmanın sağlanması yönünde STK‘ların da talepleri olacak. Bir anlaşma yolu bulacaklardır.” dedi.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/tbd-google-ve-rekabet-kurumu-anlasma-yolu-bulacaktir/1676127

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2020'de Türkiye'deki Google internet trafiğinin %50'si Türkiye'deki sunucularda yönetilecek.

Anlaşma İmzalandı: Google Sunucuları 2020’de Türkiye’ye Geliyor

Google, “Türkiye’de yeni çıkacak Android cihaz modellerini onaylamayı durdurmak zorunda olduğumuz doğrultusunda bilgilendirdik.”

Samsung’dan Türkiye’ye yeni cep telefonu getirilmeyecek iddiası