Türk Telekom ‘sistem gitti’ devrini bitiriyor
  1. Ana Sayfa
  2. Adsl

Türk Telekom ‘sistem gitti’ devrini bitiriyor

0

 

Türk Telekom’un iştiraki Argela, yeni bir sistem geliştirdi. Sistemle deprem, savaş, afet gibi acil durumlarda iletişim kesintisi olmayacak.

Kamu kurumları, bankalar, sağlık kuruluşlarının iletişim altyapısında sık sık yaşanan ‘sistem gitti’ sorununa Türk Telekom devrim niteliğinde bir çözüm geliştirdi. Türk Telekom’un 

ABD‘deki iştiraki Argela tarafından geliştirilen RAN slicing (Saha dilimleme) sistemiyle tek bir baz istasyonundan kamuya özel bir iletişim dilimi verilebilecek. Böylece kamu kurumları deprem, savaş, afet gibi acil durumlarda kesintisiz iletişim sağlayabilecek. İnternet ağından daha fazla pay alabilen kurum ya da şirketler, yoğunluk nedeniyle oluşan aksamalardan etkilenmeyecek. Böylece hastaneler, bankalar, kamu kurumları gibi yerlerde yoğunluk nedeniyle sık sık karşılaşılan sistem gitti sorunu ortadan kalkacak. Bu sistemin dünyada ilk kez Türk Telekom tarafından geliştirildiğini ve patentinin alındığını dile getiren Türk Telekom Teknoloji’den Sorumlu Başkan Yardımcısı Cengiz Doğan, “Bu hizmeti satın almak için dünya devleri sıraya girdi. 18 ülkede faaliyet gösteren Avrupalı bir GSM operatörüyle görüşme halindeyiz” dedi.Onf Yönetiminde Doğan, Türk Telekom’un dünyanın önde gelen açık platformlarından biri olan ABD merkezli Open Networking Foundation (ONF) yönetimine girdiğini söyledi. Böylece şirket artık Google, AT&T, Deutsche Telekom, Verizon, Samsung gibi dünya devleriyle birlikte telekomünikasyon sektöründeki en son gelişmeleri izleyecek ve projelere yön verecek.

Kaynak:Sabah

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap