Türk Profesör, Covid-19 ile Mücadele İçin Yerli Cihaz Üretti
 1. Anasayfa
 2. Genel

Türk Profesör, Covid-19 ile Mücadele İçin Yerli Cihaz Üretti

0
Yeni tip koronovirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında çalışmalara katkıda bulunmak amacıyla Fırat Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Fahrettin Yakuphanoğlu, yerli ozon jeneratörü ve oksidasyonlu UV lambası üretti.

Koronavirüs salgınına karşı birçok bilim insanının çeşitli araştırmalarla ilaç ya da ürün geliştirmek için büyük çaba sarf ettiği bu zamanlarda, Fırat Teknokent bünyesindeki laboratuvarda “Fytronix Proaktif Dezenfektasyon” adını verdiği ozon jeneratörü ve “Fytronix Oksidasyonlu UV Lambası” üreten Yakuphanoğlu, kendisinin de çalışmalarını bu yönde yoğunlaştırdığını ifade etti.

Yaptığı araştırmalar sonucunda zararlı mikroorganizmalarla mücadelede kullanılmak üzere ozon jeneratörü geliştirdiklerini söyleyen Yakuphanoğlu, şu şekilde konuştu:
“Fytronix Proaktif Dezenfektasyon adını verdiğimiz ozon jeneratörü ile Fytronix Oksidasyonlu UV Lambası cihazlarımızı virüsler ile mücadele için yerli imkanla ürettik. Ozon jeneratörünün benzerleri farklı bilimsel çalışmalarda kullanılmak üzere, UV lambası da genelde sterilizasyon işlemlerinde kullanılmak üzere bugüne kadar yurt dışından satın alınıyor.”

Ozon Molekülleri Virüsü Öldürüyor

Virüsü yok edebilmenin temel prensibinin onun yapısını bozmak olduğunu, bunun da yüksek ısı, antioksidan ya da biyositlerle mümkün olduğunu dile getiren Fahrettin Yakuphanoğlu, ozonun bilinen en güçlü antioksidan olduğunu vurguladı ve şu şekilde ekledi:

“Cihaz yüksek elektrik alanı ile çalışıyor. Cihaz içerisinden geçen hava yüksek elektrik alanı ile karşılaştığında oksijen moleküllerinden (O2) suni olarak ozon molekülleri oluşur. Ortama yayılan ozon molekülleri havada asılı duran ya da herhangi bir yüzeye bulaşmış virüslerle etkileşime girdiğinde protein çeperini parçalayarak ya da içine difüz ettiğinde DNA yapısını bozmak suretiyle virüsün ölmesini sağlar.”

Gelecekte Bu Tür Cihazlara Daha Çok İhtiyaç Duyacağız

UV lambalarının ise UV ışınımı ile zararlı mikroorganizmaların DNA/RNA‘sına zarar vererek öldürdüğünü dile getiren Yakuphanoğlu, UV lambalarındaki ışınımın kısa mesafelerde etkili olduğundan sadece lambaya yakın havanın ya da yüzeylerin dezenfekte edilebildiğini, bu sorunu ortadan kaldırmak için de “Fytronix Oksidasyonlu UV Lambası” adını verdiği ozonlu UV lambası ürettiğini söyledi. Fahrettin Yakuphanoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Sağlık Bakanlığından sertifika aldıktan sonra insanların kullanımına sunacağız. Gelecekte artık koronavirüs gibi virüsler hayatımızda olacak, insanlar da zamanla bu virüse karşı bağışıklık kazanacak. Bağışıklığını kazandığımız bir virüs ise her yıl karşımıza çıkabilir. Dolayısıyla virüslerle mücadelede bizlere yardımcı olacak bu tür cihazlara gelecekte daha çok ihtiyaç duyacağız.”

Prof. Dr. Fahrettin Yakuphanoğlu, 2019 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlenen yarışmalarda “Full Otomatik Solar Simülatör Sistemi Projesi” ile gümüş , “Statik ve Dinamik Spin Kaplama Cihazı Projesi” ile bronz ve “Oled Karakterizasyon Cihazı Projesi” ile altın madalya kazanmıştı.

kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/kovid-19-ile-mucadeleye-katki-sunmak-icin-yerli-cihaz-uretti-41501518

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir