1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Türk Girişimciler Kenevirden x-Ray Cihazı Ürettiler

Türk Girişimciler Kenevirden x-Ray Cihazı Ürettiler
0

İki Türk girişimcinin kurduğu TechnoArge isimli şirket tarafından radyasyonu engelleyen bir x-Ray cihazı geliştirildi.
Geçtiğimiz günlerde endrüstriyel kenevir üretimi konusunda girişimcilerin cesaretlendirilmesi sonrasında, 50 bin çeşit sanayi malı üretilebilen kenevire dair yeni ürünler de bir bir ortaya çıkmaya başladı.

İki girişimci Türk tarafından kurulan TechnoArge’nin, yapılan bu açıklamanın ardından yaklaşık 3 yıldır kenevir kompozitler ile ilgili çalışmalarda bulunduğu ortaya çıktı. TechnoArge Genel Müdürü Muzaffer Gökçimen, geliştirdikleri x-Ray cihazının, bu özelliği sayesinde radyasonu engellediğini belirtti.

Gökçimen, geliştirdikleri cihazlar arasında kurşun geçirmez zırf, el dezenfektan cihazı gibi birçok farklı kenevir kompozitli ürün bulunduğuna dikkat çekerken, ulusal ve küresel ölçekte patent başvurularını çoktan gerçekleştirdiklerini de belirtti.
İşte Gökçimen’in açıklamaları:

İşte Gökçimen'in açıklamaları:

“Ülkemizde olmayan yenilikleri, inovasyonları gerçekleştiriyoruz. Yaptıklarımızı Türkiye’de pek satamıyoruz. Daha çok yurt dışına talep üzerine yapıyoruz. Kenevir konusunu aslında 3 yıldır çalışıyoruz. Dünyada kompozit kenevirde çok çok ilerideyiz.

Kenevirden x-Ray cihazlarında şu anda ‘top’ noktaya gidiyoruz. İkisini birleştirmemiz çok işe yaradı. 

Kenevir radyasyonu engelliyor. ‘Havalimanlarındaki valiz kontrollerinde radyasyon riskini hem sıfıra indirelim hem de bu valizleri dezenfekte edelim’ diye yola çıktık. Çok da başarılı oldu. Artık havalimanlarında insanların valizi güvenlik için x-Ray’den geçerken, aynı zamanda dezenfekte de edilecek. Bu ürün ‘top’ noktalara gelecek.”

Kenevir radyasyonu engelliyor.

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/bilim/201901291037353684-kenevir-xray-cihazi/

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap