Tumblr, yeni özelliği ile blog yazarlarına para kazandıracak
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Tumblr, yeni özelliği ile blog yazarlarına para kazandıracak

0

Gençler arasında sevilen sosyal ağ ve blog platformu Tumblr, Post Plus sistemini piyasaya sürüyor. Beta sürümü yayınlandı.

14 yıllık ücretsiz kullanımın ardından Tumblr artık Post Plus özelliğini piyasaya sürüyor. Amerika Birleşik Devletleri merkezli sosyal ağ aynı zamanda bir blog işlevinde. 2007 yılında platformu David Karp ve Marco Arment kurmuştu. Gençler arasında hızla yayılan platform, kurulduktan sadece iki hafta sonra 75 bin kullanıcıya ulaşmıştı. Şu anda ise sadece ABD’de toplam 13.4 milyon kullanıcıya sahip.

Tumblr Post Plus ile platform ne hedefliyor?

Büyük bir genç kitleye sahip platform artık içerik oluşturuculara para kazandırıyor. Şimdilik, özellik yalnızca sınırlı betadaki belirli içerik oluşturuculara açık. Ayrıca Tumblr aboneliklerden yüzde 5 ücret alacak. Yeni sistem bu hafta en büyük ve popüler Tumblr hesaplarında görülecek.

Kullanıcılar, içeriklerinin fiyatlarını 3,99 Dolardan aylık 5,99 Dolara ve 9,99 Dolara kadar ayarlayabilecek. Tumblr Post Plus sistemiyle çalışan içerik oluşturucular, yalnızca abonelerin görebileceği özel gönderiler oluşturabilecek. Bu sistemi kullanan içerik oluşturucular yeni, herhangi bir platformda bulunmayan, özelleştirilebilir gönderilere sahip olacak. Bu gönderi formu metin, resim, ses, video olabilir.

Tumblr’ın analizine göre, platformun yeni kullanıcılarının yüzde 60’ından fazlası Z kuşağı. Ayrıca platform, Z kuşağı kullanıcılarının diğer kullanıcılara göre yüzde 26 daha fazla zaman harcadıklarını açıkladı. Sosyal ağ yaptığı açıklamada, “Z kuşağının harcadığı ortalama günlük sürenin yıldan yıla yüzde 100’ün üzerinde arttığını” görüyoruz dedi.


Tumblr’ı 2019 yılında WordPress.com’u yöneten Automattic satın aldı. Bu adımdan sonra Tumblr’da çok az değişiklik oldu. Ancak 2012’de 67,7 milyonun üzerindeki günlük gönderi sayısı geçtiğimiz yıl 11,3 milyona düştü. Bu sayıların açıklanmasıyla platformun ciddi bir kan kaybı yaşadığı gündeme gelmişti.

Twitter da Tumblr Post Plus sistemi ile aynı yolu izliyor. ‘Tweet’ ve DM ile insanların iletişim kurduğu Twitter geçtiğimiz aylarda çok konuşulan bir özelliğini tanıttı. Tip Jar özelliği ile artık Twitter’da kullanıcılar favori içerik oluşturucularına bahşiş veriyor. Bunun için kullanıcıların yapması gereken tek şey profil düzenleme menüsünden bahşiş kutusu özelliğini aktifleştirmesi.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap