Tumblr, iPhone’larda 18+ İçerikleri Engellemekten Vazgeçti
 1. Anasayfa
 2. Genel

Tumblr, iPhone’larda 18+ İçerikleri Engellemekten Vazgeçti

0

Tumblr, iPhone’larda 18+ İçerikleri Engellemekten Vazgeçti: Karar Kullanıcıda Olacak

Tumblr, 2021’in aralık ayında yalnızca iOS kullanıcıları için yayımladığı hassas içerik gizleme özelliğini isteğe bağlı olacak şekilde güncelledi. Bazı kullanıcıları sinir küpü yapan bu özellik, artık istendiği gibi açılıp kapanabilecek.

Günümüzde milyonlarca aktif kullanıcıya ev sahipliği yapmaya devam eden Tumblr, Aralık 2021’de iOS uygulaması için önemli bir güncelleme yayımlamıştı. Güncellemeyle birlikte Tumblr, garip bir şekilde yalnızca iOS kullanıcılarını etkileyen bir kısıtlama getirmişti. Kullanıcılar, karşılarına ‘hassas içerik’ çıkarabilecek aramalar gerçekleştiremiyorlardı.

Özellik, hassas içeriğe olan erişimi sınırlandırmayı hedeflerken bunun da ötesine geçmişti. Kullanıcılar, ‘kel’, ‘selfie’ ve daha birçok normal kelimeyi aratmaya çalıştıklarında ‘Bu içerik gizlendi.’ hatasıyla karşılaşıyordu. İşte Tumblr, bugün bu hatayı ortadan kaldıran bir güncelleme yayımladı ve güncellemeyle aslında en başında bulunması gereken bir özelliği sundu.

Tumblr’da hassas içerikler, kullanıcı kontrolüne bırakılıyor

Tumblr kullanıcıları, artık hassas içeriğin gizlenip gizlenmemesi konusunda bireysel olarak karar sahibi olabilecekler. iOS için yayımlanan yeni 22.5.2 versiyonuyla birlikte uygulamaya ‘Hassas içeriği gizle’ tuşu eklendi. Tuş etkinleştirildiğinde hassas içerikler kullanıcıya gösterilmeyecekken, deaktif edildiğindeyse herhangi bir kısıtlama yapmayacak.

 
Bu özellikten faydalanmak isteyen Tumblr kullanıcıları, iOS cihazlarında Hesap Ayarları > Filtreleme yolunu izleyerek butona erişebilecekler. Buton etkinleştirildiğinde ya da deaktifleştirildiğinde uygulama yeniden başlatılacak. Yalnızca iOS uygulamasında olan bu özelliğin internet tarayıcısı ya da diğer platformlar için de yayımlanıp yayımlanmayacağı henüz bilinmiyor.
 
Kaynak:https://appleinsider.com/articles/22/01/12/tumblr-backtracks-on-blocking-sensitive-content-on-ios-makes-it-optional.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir