1. Ana Sayfa
 2. Genel

Tüm Yamaları İçeren Windows 11 Güncellemesi Yayınlandı: KB5010386

Tüm Yamaları İçeren Windows 11 Güncellemesi Yayınlandı: KB5010386
0

Windows 11 KB5010386 tüm kullanıcılar tarafından artık indirilebilir durumda ve bu oldukça büyük bir toplu güncelleme. Microsoft, Windows Update’in yanında manuel olarak yükseltme yapmak isteyenler çevrimdışı yükleyiciler de yayınladı.

Salı Yaması güncellemesi, önceki isteğe bağlı güncellemedeki tüm düzeltmeleri ve ayrıca güvenlik geliştirmelerinin tamamını içeriyor. Güncellemeyle birlikte cihazların daha yavaş çalışmasına neden olabilecek bir sorun da giderilmiş durumda. Ancak Ocak ayının sonunda yayınlanan son isteğe bağlı güncellemeyi aldıysanız bu iyileştirmeler zaten sisteminizde uygulanmış olacak.

 

Muhtemelen bildiğiniz gibi, Windows 11’de okuma/yazma hızlarını olumsuz etkileyebilecek önemli bir sorun yaşanıyordu. Bu sorunların Ocak 2022 toplu güncellemesiyle giderildiği iddia edilse de, bazı kişiler kurulumdan sonra bile diskin yavaş olduğunu bildirmişti.

Windows 11 Şubat 2022 güncellemesi ile bu performans sorunları için nihayet tam bir düzeltme sağlandı. Microsoft, değişiklik günlüğünde güncelleme sıra numarası (USN) günlüğünü etkinleştirdiğinizde bazı yapılandırmalarda oluşabilecek bir performans gerileme hatasını düzelttiğini açıkladı.

Windows 11 KB5010386 Nasıl İndirilir?

Bugün güncellemeleri kontrol ederseniz aşağıdaki gibi indirme göreceksiniz:

 • 2022-02 x64 Tabanlı Sistemler için Windows 11 Toplu Güncelleştirmesi (KB5010386)

Güncellemeleri manuel olarak yapmak için aşağıdaki bağlantı üzerinden MSU dosyalarını indirebilirsiniz:

Windows 11 KB5010386 (Build 22000.493) Önemli Değişiklikler

 • Lightweight Directory Access Protocol (LDAP) işleminin çökmesine neden olan bir sorun da dahil olmak üzere çok sayıda güvenlik sorunu giderildi.
 • Microsoft Bing teknolojilerini temel alan ve her Windows Ayarları sayfasıyla ilgili Yardım konularını önermek için kullanılan yardım özelliği desteği.
 • İşletim sisteminin bağlı Bluetooth cihazları için güncel olmayan pil yüzdelerini gösterdiği bir hata düzeltildi.
 • Bazı görüntü düzenleme programlarının belirli yüksek dinamik aralıklı ekranlarda renkleri yanlış şekilde oluşturmasına neden olan bir sorun düzeltildi.
 • Windows 11 görev çubuğunun otomatik gizleme özelliğini etkileyen bir sorun düzeltildi.

Microsoft, desteklenen tüm cihazlarda düşük ışık koşullarında daha iyi yanıt verecek bir değişiklik yaptığını söylüyor. Değişiklik günlüğüne göre, HDR monitörlerin renk alamamasına neden olan önemli bir sorun da giderildi.

İşletim sisteminin ses hizmetinin bazı yapılandırmalarda yanıt vermemeye başlamasıyla ilgili başka bir sorun düzeltildi. Benzer şekilde, uygulamalar aslında çalışmadığında uygulama simgesinin görev çubuğunda görünmesine neden olan bir hata da çözülmüş durumda.

Bazı Diğer Hata Düzeltmeleri

 • Microsoft Edge: Internet Explorer modunda işleme sorunlarına neden olan bir sorun düzeltildi.
 • Giriş Yöntemi Düzenleyicisi’nde (IME) dizelerin girilememesi sorunu düzeltildi.
 • Windows 11’de ses hizmetini kilitleyen ve donanım hızlandırmalı Bluetooth sesini etkileyen bir sorun düzeltildi.
 • VPN profilleriyle ilgili sorunlar düzeltildi.
 • Azure Active Directory (AAD) çalışması için yazılan uygulamaları etkileyen sorunlar düzeltildi.

Ayarlar Uygulaması

Şubat 2022 güncellemesi ile Windows 11’in Ayarlar bölümü daha fazla iyileştirme alıyor ve Microsoft aboneliklerini yönetmenin yeni bir yolunu içerecek. Kullanıcılar, Office aboneliklerini veya kişisel Xbox Game Pass aboneliğini doğrudan Ayarlar > Hesaplar > Microsoft Hesabınızdan yönetebilecekler.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde de görebileceğiniz gibi, Windows 11 artık aktif aboneliklerinizi ve ödeme geçmişinizi gösterebilir. Diğer özellikler arasında ödüller ve Microsoft hesabı web sayfasında bulacağınız özellikler yer almakta.

Ayrıca Microsoft, Ayarlar uygulamasındaki tüm sayfalara yeni bir “Yardım” bölümü ekliyor. Bu, kullanıcıların Bing’deki özellik hakkında daha fazla bilgi edinmelerini sağlıyor.

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap