Tüm Tatları Algılayan Yeni Bir Tat Hücresi Keşfedildi

Araştırmacılar, Tüm Tatları Algılayabilen Yeni Bir Tat Hücresi Türü Keşfetti

Araştırmacılar, Tüm Tatları Algılayabilen Yeni Bir Tat Hücresi Türü Keşfetti

Araştırmacılar, Tüm Tatları Algılayabilen Yeni Bir Tat Hücresi Türü Keşfetti

PLOS Genetics‘te yayınlanan yeni bir araştırmaya göre araştırmacılar, daha önce hiç keşfedilmemiş yeni bir tat hücresi keşfetti. Bu tat hücresi, diğer tat hücreleri gibi seçici olmak yerine tüm tatları algılayabiliyordu.

Dünyada her gün onlarca araştırma sürerken bunlardan bazıları bizim kendi içimizde oldukça ilginç şeylerin varlığını ortaya koyuyor. Bu araştırmalardan birisi olan ve PLOS Genetics’te yayınlanan yeni bir araştırma, ağzımızda daha önce hiç keşfedilmemiş yeni bir tip tat alma cisimciğinin olduğunu ortaya koydu.

Bugüne kadar bilinene göre dilimizde acı, ekşi, tuzlu ve tatlıyı ayırt etmemizi sağlayan tat bölgeleri bulunuyor. Ancak araştırmacıların yeni buldukları sonuca göre aslında ağzımızda her türlü tadı tespit etmemizi sağlayan farklı bir tat alma cisimciği daha bulunuyor.

Hiçbir tat hücresine benzemiyor:

Aslında geçmişte bazı araştırmacılar da ağzımızda geniş bir tat yelpazesine sahip tat alma cisimciklerinin olduğunu iddia etmişlerdi. Ancak araştırmacıların bu iddiaları hiçbir zaman kanıtlanamamıştı. 13 Ağustos’ta yayınlanan bu çalışmada araştırmacılar, tat alma cisimciklerinin bilgiyi beyne nasıl aktardığını daha iyi öğrenmek için fareler üzerinde çalışma yaptı.

Araştırmacıların fareler üzerindeki çalışmaları sonucunda da ağızda gerçekten de çeşitli tatları algılayabilen eşsiz bir tat hücresi bulundu. Bu eşsiz hücre, dilimizdeki tuzu ve ekşiliği tespit eden tat hücrelerine oldukça benzerdi. Ancak bu hücre dilde bilinen hücrelere göre daha duyarlıydı.

Yapılan çalışmalara göre diğer hücrelerden daha duyarlı olan bu hücre, tüm tat türlerini tespit ederek bilgiyi beyne birden fazla yol üzerinden ulaştırıyor. Kısacası bu hücre, dilimizde bulunan ve tatları tespit etmemizi sağlayan üç farklı tipteki hücrenin yaptığı işlevi tek başına gerçekleştiriyor.

Araştırmacıların keşfettikleri yeni hücre türü, bilim için de oldukça önemli bir konumda yer alıyor. Zira bu kadar geniş bir tat yelpazesine sahip hücre türü, hücrelerin tat bilgisini beyne nasıl gönderdiğine dair yeni bakış açıları ortaya çıkabilir. Bununla birlikte çalışma, vücudumuzun hâlâ bilmediğimiz noktaları olduğu gerçeğini hatırlattı.

kaynak: https://bgr.com/2020/08/15/science-news-taste-buds/

 

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yorum yazarak bir çiçek'de siz dikin.

Bilim insanları bir dizi kimyasal reaksiyonla sıradan kırmızı tuğlaların güneş panellerine rakip olabilecek yeşil enerji çözümlerine dönüşebileceklerini ortaya koydular.

Bilim insanları sıradan kırmızı tuğlaları elektrik depolayan süper kapasitörlere dönüştürdüler

Google Chrome, CPU ve Pil Tüketimini Optimize Edecek Yeni Bir Özelliği Test Ediyor.

Chrome’un Yeni Özelliği, Pil Tüketimini Azaltacak