TSK’nın Yerli Üretim Silahı MPT-55 Yurt Dışına Açılıyor
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

TSK’nın Yerli Üretim Silahı MPT-55 Yurt Dışına Açılıyor

0

Son dönemde savunma sanayisinde yerli ve milli silahlara ağırlık veren TSK‘nın göz bebeği konumundaki MPT-55, gözünü yükseklere dikti.

Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) mühendisleri tarafından geliştirilen ve geçtiğimiz yıldan beri seri üretimine geçilen ‘MPT-55‘, yüksek atış kabiliyeti ve muadillerine göre daha hafif oluşuyla göz dolduruyor. Yurt dışından da büyük rağbet gören MPT-55 şimdiden 10 bin sipariş aldı. 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına göre tasarlanan yerli ve milli piyade tüfeği; muharebe ortamında, gece ve gündüz, her türlü arazi ve hava şartlarında kullanılan, “gaz piston hareketlidöner başlı kilitlemeli sistem” ile çalışan bir tüfek olarak geliştirildi. 
1 Dakikada 850 Mermi 

Dakika başına 850 mermi atma kapasitesine sahip silah, MPT-55’ten 2018 yılı içerisinde Cumhurbaşkanlığı koruma ekibinden TSK’ya, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne, MİT personeli ile diğer güvenlik birimlerinin envanterine 23 bin adet gönderildi. Komando birlikleri tarafından da rahatça kullanılabilecek etkili bir yeni nesil piyade tüfeği olarak şekillendirilen MPT-55, iki şekilde tasarlandı: Uzun (MPT-55) ve kısa namlulu (MPT-55K). 

Yalnızca 3 kilogram ağırlığa sahip olan silah, hem yarı otomatik hem de tam otomatik moduyla çalışabiliyor. Yerli ve milli tüfeğin etkili menzili 400maksimum menzili ise 3 bin 600 metre. Ayrıca MPT-55 NATO‘nun standartlarını sağlayan 20 farklı testten de başarıyla geçti. MKEK, Ağustos 2016‘da Milli Savunma Bakanlığı tarafından onaylı ‘Ürün Kalifikasyon Sertifikası‘ı da aldı.

Silah Fabrikası Müdürü Mehmet Ocakcıoğlu, MPT-55’nin tasarım çalışmalarının Temmuz 2015’te başladığını ve 2017 yılından beri seri üretime geçildiğini belirtti. Ocakçıoğlu, bu yıl 23 bin tüfeği Cumhurbaşkanlığı koruma ekibi, TSK, Emniyet Genel Müdürlüğü, MİT personeli ile diğer güvenlik birimlerine teslim ettiklerini ifade etti.

Kaynak :Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap