1. Ana Sayfa
  2. Genel

Toyota’dan yeni işletim sistemi hamlesi: Arene OS

Toyota’dan yeni işletim sistemi hamlesi: Arene OS
0

 Toyota, Tesla araçlarda kullanılan işletim sistemine benzer özelliklere sahip Arene OS üzerinde çalışmalara başladı.

Toyota’nın son birkaç yıldır üzerinde çalıştığı Arene projesinde nihayet sona yaklaşıldı. Toyota, Arene OS adını verdiği işletim sistemi ile gelişmiş araç özelliklerine güç verecek.

Günümüz otomobillerinde yazılım güncelleme işi uzaktan yapılabiliyor. Toyota’nın işletim sistemi hamlesi, OTA güncellemelerini destekleyen yazılım tabanlı araç üreten ilk şirket olan öncü Tesla’yı takip ediyor.

Toyota, Arene OS işletim sistemini 2025 yılında araçlarda kullanılacak

Şirket, Arene OS işletim sistemini 2025 yılına kadar araçlarına yerleştirmeyi planlıyor. Toyota ayrıca Arene’i diğer geliştiricilere açmayı ve endüstri dışından şirketleri otonom sürüş ve diğer işlevler için uygulamalar oluşturmaya teşvik edeceklerini belirtiyor. Şirket, daha fazla kullanıcı ve geliştirici katıldıkça Arene’nin daha sağlam bir platform haline geleceğini ve yeni hizmetler oluşturmak için kullanılabilecek daha değerli veriler üreteceğini düşünüyor.

2025 yılına kadar Toyota modellerinde piyasaya sürülmesinin ardından otomobil üreticisi, yazılımı Subaru da dahil olmak üzere ortaklarının kullanımına sunacak. Yeni işletim sistemi ayrıca elektrikli ve sürücüsüz araçlar üzerinde çalışan yeni kurulan şirketlere ve diğer teknoloji şirketleriyle de paylaşılacak.

Şirketin faaliyetlerini genişletmek üzere kurulan Toyota’nın Woven Planet Grubu, Arene için ilk ürün geliştirme aşamasında Apex.AI ile ortaklık kurdu. Apex.AI, araçlar için ölçeklenebilir yazılım çözümleri geliştiren bir şirket olarak karşımıza çıkıyor.

Arene ekosistemi, otonom sürüş gibi gelişmiş araç yeteneklerini hızla geliştirmek ve prototiplemek için geliştirici dostu bir araç ve özellik paketi içerecek. Mühendisler, yeni donanım beklemeden işletim sistemi için geliştirme yapabilecek ve bulut entegrasyonu, çeşitli ekiplerin uzaktan olduğu kadar paralel çalışmasına da izin verecek.

Arene OS, direksiyon, frenleme ve hızlanma dahil olmak üzere temel araç sistemlerini kontrol edecek. Ayrıca konum ve canlı trafik bilgileri de dahil olmak üzere araç güvenlik sistemlerini yönetebilecek. İşletim sistemi kurulu olan tüm araçlar, marka veya modelden bağımsız olarak paylaşılan işlevlere erişebilecek.

Kaynak:https://www.or6.net/toyotadan-yeni-isletim-sistemi-hamlesi-arene-os/.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap