Tofaş ve Ford Türkiye, Üretimi Geçici Olarak Durduruyor
  1. Ana Sayfa
  2. Otomotiv

Tofaş ve Ford Türkiye, Üretimi Geçici Olarak Durduruyor

0

Tofaş ve Ford Türkiye, Üretimi Geçici Olarak Durduruyor: Bu Sefer Nedeni Çip Krizi Değil

Ford ve Tofaş, KAP üzerinden yaptığı açıklama ile fabrikalarında üretime ara vereceklerini açıkladılar. Ancak kararın nedeni bu kez COVID-19 veya çip krizi değildi.

Türkiye’de aktif olarak üretim yapan otomobil şirketleri Ford ile Tofaş’tan önemli açıklamalar geldi. Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yapılan açıklamalarda, her iki şirkete ait fabrikada da üretime ara verileceği belirtildi. Peki ne oldu da iki dev şirket, eşzamanlı olarak üretimi durdurmaya karar verdi?

Aslına bakacak olursak otomobil fabrikalarının üretime ara vermelerine dair haberlere alıştık. Özellikle de COVID-19 salgını nedeniyle pek çok fabrika, üretimi durdurmak zorunda kaldı. Bunun nedeni, kimi zaman kapanma kararları, kimi zamansa parça temininde sorun yaşanmasıydı. Ancak Ford ile Tofaş’ın fabrikalarını kapatacak olmasının nedeni bunlar değil.

Her iki marka da fabrikalarında bakım yapacak

Yapılan açıklamalarda, her iki şirketin de benzer açıklamalar yaptığını görüyoruz. Öyle ki Ford da Tofaş da fabrikalara bakım yapacak. Dilerseniz o açıklamalara yakından bakalım:

Tofaş: “Şirketimiz Bursa fabrikasında 08.08.2022 – 21.08.2022 tarihleri arasında planlı izin kullanımı, üretim hatlarında yapılacak planlı bakım-onarım çalışmaları sebebiyle üretime geçici olarak ara verilecektir. Bahse konu dönemde çalışanlarımız yıllık izin hak edişlerini kullanacak olup, fabrikamızda nöbetçi personel ile sadece bakım ve revizyon çalışmaları gerçekleştirilecektir.”

Ford: “Fabrikalarımızda aşağıda belirtilen tarihler arasında üretime ara verilecektir. Bu dönem zarfında fabrikalarımızda periyodik bakım çalışmaları gerçekleştirilecektir. Yeniköy fabrikamızda ayrıca yeni yatırımlarımız için üretim hatlarımızın hazırlanma çalışmaları gerçekleştirilecektir.

Gölcük Transit Hattı: 1-15 Ağustos
Gölcük Custom Hattı: 1-12 Ağustos
Yeniköy Fabrikası: 1-25 Ağustos
Eskişehir Fabrikaları: 1-15 Ağustos”

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap