Time Machine Ve SSD
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Time Machine Ve SSD

0

Time Machine, özellikle Mac kullanıcıları tarafından kullanılan bir yedekleme sistemi olmasına rağmen, çoğu insanın aklına gelen ilk yedekleme sistemi SSD’ler.  SSD’lerin fiyatlarının daha uygun olması ile başlayarak özelliklerini karşılaştıralım.

Apple’ın varsayılan yedekleme aracı Time Machine; sisteminizi son 24 saat için saatlik, son bir ay için günlük ve geri kalan bütün aylar için haftalık olarak yedekler. Tabii ki bu yedekleme işlemi, hedef depolama biriminin kapasitesi ile sınırlıdır.

Sürekli yedeklemeler sayesinde verileriniz en kötü sistem hatalarında bile güvende olur. Ayrıca Time Machine’in artırımlı yedekleme sistemi sayesinde, yedeklenen bir dosyanın önceki sürümlerine de erişim sağlayabilirsiniz. Bu yüzden diskin sürekli sisteme bağlı olması gerekiyor.

SSD’lerin en önemli avantajı, klasik sabit disklerde yer alan dönen disklere sahip olmamasıdır. Bu sayede SSD’ler çok daha hızlı veri okuyup yazabilir. SSD’li sistemler çok daha hızlı açılır ve bu sistemlerde uygulamaları çalıştırmak veya veri yazıp kaydetmek çok daha hızlı gerçekleşir.

Günümüzde dizüstü bilgisayarlar başta olmak üzere SSD’ler çoğu satılan bilgisayarla beraber sunulmaktadır. Ancak unutmamamız gereken bir şey var ki, o da bu özelliklerin bir yedekleme biriminde pek de işimize yaramayacağıdır.

Time Machine ile bir SSD’ye veri yedeklemek veya SSD’den yedek okumak, sabit disklere göre çok daha hızlı olacaktır. Yedek boyutu nispeten yüksek olan kullanıcılar için bu süre farkı oldukça cazip gelebilir.

SSD’lerin en büyük avantajı dayanıklılık ve kullanım ömrüdür.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

1989 yılında Akhisar'da doğdum. Eğitim ve öğretim hayatımı Pamukkale Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra dijital platformlara olan ilgim arttı. Ve bilgi paylaşım sistemlerine ilgi duymaya başladım.Google, Yandex, Bing gibi büyük arama motorlarında seo optimasyonu yapmaya başladım. Ayrıca gıda mühendisliği yapmaktayım.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir