1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Time Machine & Time Capsule

Time Machine & Time Capsule
+ - 0

Mac sistemlerinde veri yedeklemeniz için çok seçeneğiniz var. Hepsini karşılaştırdığınızda Apple ‘ ın yedekleneme sisteminin daha basit olduğunu görebilirsiniz. Apple, yedekleme için Time Machine ve Time Capsule kullanıyor. Peki bunların birbirlerinden farkları ne ?

Time Machine, her Mac sistemde varsayılan olarak bulunan bir yedekleme yazılımı. Bu yazılımı çalıştırdığınızda sisteminizin son 24 saati için saatlik, son bir ayı için günlük, geri kalan aylar için de haftalık yedekler sabit diskinize kaydediliyor. Bu sayede sadece son kaydedilen yedeğe değil, farklı dönemlerde kaydedilen yedeklere de ulaşabiliyorsunuz.

Time Machine, Mac sisteminiz için yerel ve birincil yedekleme seçeneğinizdir. Ayrıca kritik arızalara karşı sistem ve kişisel verilerinizin ilk savunma hattıdır. Time Machine harici sabit disklerle çalışabiliyor. Ayrıca Synology ve QNAP gibi NAS üreticileri, depolama araçlarının ağ tabanlı Time Machine sunucuları olarak kullanılmalarına olanak sağlıyor.

AppleTimeCapsule

Time Capsule, Apple’ın satışa sunduğu bir ağ cihazı. Time Machine ile çalışan bu cihaz, sadece bir depolama aracı değil, aynı zamanda bir router. Time Capsule, IEEE 802.11ac standardı sayesinde günümüzde satılan çoğu modern bilgisayarın ağ erişimi potansiyeline sahip.

Time Capsule cihazları, İzlenceler menüsü altında bulunan AirPort İzlencesi ile konfigüre edilebiliyor. Çalışmaya başladıktan sonra Time Capsule, ağdaki bütün Mac’lere görünür kılınıyor ve kullanılabilir bir Time Machine depolama alanı oluyor.

Birden fazla Mac sisteminiz varsa, Time Capsule ile hepsinin sürekli yedeklendiğinden emin olabilirsiniz. Bunun yedekleme özelliği Mac sistemlerine özel olmakla beraber, router özelliği sayesinde tüm cihazlar tarafından da kullanılabiliyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

1989 yılında Akhisar'da doğdum. Eğitim ve öğretim hayatımı Pamukkale Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra dijital platformlara olan ilgim arttı. Ve bilgi paylaşım sistemlerine ilgi duymaya başladım.Google, Yandex, Bing gibi büyük arama motorlarında seo optimasyonu yapmaya başladım. Ayrıca gıda mühendisliği yapmaktayım.

Yorum Yap