Tesla ve Toyota’nın, Elektrikli SUV İçin Birlikte Çalışacağı İddia Edildi

Tesla elektronik ve yazılımı tedarik edecek, Toyota ise platformu kendisi sağlayacak. Tesla böylece Toyota mimarisini kullanarak düşük bir maliyetle kompakt bir SUV piyasaya sürebilecek ve belki daha da önemlisi Japonya pazarındaki satış rakamları önemli ölçüde artacak.

Tesla elektronik ve yazılımı tedarik edecek, Toyota ise platformu kendisi sağlayacak. Tesla böylece Toyota mimarisini kullanarak düşük bir maliyetle kompakt bir SUV piyasaya sürebilecek ve belki daha da önemlisi Japonya pazarındaki satış rakamları önemli ölçüde artacak.

Mutlu başlayan ancak 2017 yılında tartışmalarla birlikte kötü biten Tesla – Toyota ortaklığı, bir kez daha gündemde. İddiaya göre Tesla ve Toyota, ortak bir tamamen elektrikli SUV için birlikte çalışmayı amaçlıyor ve bu konuda gizli görüşmelere başladılar bile.

Tesla ve Toyota, yaklaşık 11 yıl önce elektrikli araç geliştirme konusunda birlikte çalışmak için ortak çalışacaklarını duyurmuştu. Japon otomobil üreticisi ayrıca, o zamanlar henüz yolun başında olan Tesla’nın hisselerini de satın almıştı. Ama işler iyi başlasa da planlandığı gibi gitmedi. Tesla, sınırlı sayıda üretilen tamamen elektrikli Toyota RAV4 modelleri için pil tedarik ederken, iki şirketin mühendisleri pil tasarımları ve diğer sorunlar konusunda ters düştü. Sonuçta ise Toyota, 2017 yılının ortalarında tüm Tesla hisselerini sattığını ve işbirliğini durdurduğunu açıkladı.

Ancak 2017’nin ardından çok şey değişti. Örneğin Tesla, dünyanın en değerli otomobil üreticisi olarak Toyota’yı geride bıraktı. Ve şimdi Güney Kore gazetesi Chosun Ilbo, iki otomobil üreticisinin tekrar birlikte iş yapmak için gizli görüşmeler yürüttüğünü iddia ediyor. Habere göre görüşmeler, yeni bir küçük elektrikli SUV araç platformunu birlikte üretme üzerinde yoğunlaşıyor.
Ortaklık, Tesla’yı Japonya’da Güçlendirebilir

Haberin detayları ise şu şekilde: Tesla elektronik ve yazılımı tedarik edecek, Toyota ise platformu kendisi sağlayacak. Tesla böylece Toyota mimarisini kullanarak düşük bir maliyetle kompakt bir SUV piyasaya sürebilecek ve belki daha da önemlisi Japonya pazarındaki satış rakamları önemli ölçüde artacak.

Tesla şu anda, Japonya pazarında yılda yaklaşık 1.000 otomobil satıyor. Tesla ve Toyota’dan bu iddia ile ilgili resmi bir açıklama ise gelmiş değil.

kaynak: https://pk.mashable.com/tech/7815/tesla-and-toyota-dominate-as-green-choices-on-consumer-reports-top-car-list

 

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yorum yazarak bir çiçek'de siz dikin.

Netflix'in yeni fantastik dizisi Gölge ve Kemik'ten tanıtım fragmanı ve ilk resmi fragman yayınlandı. Gölge ve Kemik, 23 Nisan'da tüm dünyayla aynı anda sadece Netflix'te yayınlanacak. İşte konusu, fragmanı ve oyuncu kadrosu...

Netflix’ten yeni fantastik dizi ‘Gölge ve Kemik’! İşte konusu, fragmanı

21. Yüzyıl'da halen Dünya'nın düz olduğunu savunanlar var. Ama Milattan Önce 3. Yüzyılda bile Dünya'nın yuvarlak olduğunu anlayan, hatta çapını ölçen bilim insanları olduğunu biliyor muydunuz?

Oku Ali! Oku! Düz Dünyacılara, 2.300 Yıl Öncesinden Gelen Tokat Gibi Cevap