Tesla Semi’nin güçlü rakibi: Thor Trucks Et-One!
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Tesla Semi’nin güçlü rakibi: Thor Trucks Et-One!

0

Tesla’nın nakilyat sektöründe çığır açan kamyonu Tesla Semi’ye yeni bir rakip çıktı. Thor Trucks adlı şirket yeni elektrikli kamyonuyla pazara ortak olmayı hedefliyor.

Elon Musk’ın 16 Kasım’da tanıttığı elektrikli ağır vasıta aracı Tesla Semi, taşımacılıkta yeni bir çağ açmaya hazırlansa da pazarda İskandinavya’dan yeni bir rakiple karşı karşıya geleceği görünüyor.

Thor Trucks, 2019’da piyasaya sürmeyi hedeflediği elektrikli tır modeli ET-One’ın prototipini duyurdu.

25 yaşındaki girişimci Dakota Semler tarafından Los Angeles’ta kurulan şirketin ilk ürünü ET-One’ın 480 kilometre menzili var. 150 bin dolar başlangıç fiyatından satılacak araç 37 ton ağırlık taşıyabiliyor. Thor Trucks, elektrikli tır için 300 ila 700 beygir gücü arasında opsiyonlar sunuyor.

Transformers evrenindeki Decepticon ırkının işaretini andıran bir logoya sahip olan elektrikli tır, geleneksel dizel motorlu kamyonlara kıyasla daha düşük işletim maliyeti vadediyor.

Yılda 930 bin civarında üretilen yarı-TIR sektöründe yer kapmaya çalışan Semler, “Herkes bir Transformers ürettiğimizi zannediyor” dediği şirketini tamamen kendisi fonladı.

Semler, şirkete ne kadar kaynak ayırdığını açıklamasa da Boeing, elektrikli otomobil üreticisi Faraday & Future ve Çin’in elektrik devi BYD Auto’dan transfer olan 17 kişilik mühendis ekibinin ucuza gelmediği kesin.

Yazar Hakkında

Gerçek bir teknoloji bağımlısı olan Halim ; yazılım dünyası , oyun ve film sektörüne de ilgili. Genel olarak teknoloji ve bilim ile uğraşmayı sever. Elektronik cihazlar ile başlayan serüveninde Network Dizayn ekibi ile beraber ilerlemekte.

Yorum Yap