Tesla, milyonlarca dolara süper bilgisayar kuruyor!
 1. Anasayfa
 2. Otomotiv

Tesla, milyonlarca dolara süper bilgisayar kuruyor!

0

Tesla, süper bilgisayarı Dojo için New York’ta yeni bir yatırım yapıyor. Peki Dojo isimli makine ne işe yarayacak?


Tesla’nın bir süredir kendi süper bilgisayar projesi olan Dojo üzerinde çalıştığını biliyoruz. Yeni projenin detayları da ortay çıktı. New York Valisi tarafından yapılan açıklamada, Tesla süper bilgisayarın bütçesi ve büyüklüğü gözler önüne serildi.

Tesla, yeni süper bilgisayarı Dojo için 500 milyon dolar ayırdı

New York Valisi Kathy Hochul, Tesla’nın New York’taki fabrikasına yeni bir süper bilgisayar kuracağını açıkladı. Şirketin Dojo olarak adlandırdığı bu projenin bir yenisi için 500 milyon dolarlık yatırım yapılacağı aktarıldı.


Dojo süper bilgisayar projesi, Tesla’nın sürücüsüz araç geliştirme çalışmalarını ilerletmeyi amaçlıyor. Musk’ın şirketi tarafından tasarlanan süper bilgisayar, sürücü destek sistemlerine güç veren yapay zekayı eğitiyor. Bunun için araçlardan gelen videoları işliyor.

Musk daha önce Dojo projesinin “uzun vadeli bir bahis” olduğunu söylemişti. Yeni süper bilgisayarı New York’a yerleştirme kararı ise Tesla’nın fabrikasını daha da büyütmek istediğini gösteriyor. Fabrika aslında SolarCity panelleri üretmek için inşa edilmişti, ancak günümüzde farklı amaçlara hizmet eder hale geldi.

Musk’a göre 500 milyon dolarlık yatırım, üst düzey bir yapay zeka sistemi için yeterli olmayacak. X’teki bir paylaşımda, bu yıl yalnızca Nvidia GPU’larına 500 milyon dolardan fazla harcayacaklarını söyledi. Sürücüsüz araç yapay zekası geliştirmenin “yılda birkaç milyar dolara” mal olacağını belirtti.

 
Süper bilgisayarın, Tesla’nın uzun süreli otonom sürüş hedefine ulaşmasında kritik bir rolü bulunuyor. Ancak projenin ne kadar başarılı olacağını zamanla göreceğiz.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir