Tesla, ABD’de Tüm Otomobillerinin Fiyatlarına İndirim Yaptı: Türkiye Fiyatına da İndirim Gelir mi?
 1. Anasayfa
 2. Otomotiv

Tesla, ABD’de Tüm Otomobillerinin Fiyatlarına İndirim Yaptı: Türkiye Fiyatına da İndirim Gelir mi?

0

 

Tesla, bu yıl beşinci kez ABD’deki otomobil fiyatlarında indirim yapma kararı aldı. Tüm modelleri etkileyen fiyat düşüşlerinin %2 ile %6 oranında değiştiği görüldü. Peki bu değişim Türkiye’yi etkileyecek mi? Gelin bakalım.

Geçtiğimiz günlerde Model Y aracıyla ülkemize giriş yapan elektrikli otomobil devi Tesla, son zamanlarda ABD’deki araçlarını fiyatlarında değişikliklere gidiyordu. Şirket, ilk olarak ocak ayından bugüne kadar birkaç kez araç fiyatlarında binlerce dolara varan indirimler yapmıştı.

Şimdi ise Elon Musk yönetimindeki şirketin bir kez daha ABD’deki otomobillerinin fiyatlarını indirme kararı aldığı ortaya çıktı. Sitesi incelendiğinde, indirimlerin %2 ile %6 arasında değiştiği görüldü. Yeni fiyat değişiklikleri, şirketin Ocak 2023’ten bu yana yaptığı beşinci indirim oldu.

Model S ve Model X’e 5 bin dolara varan, Model Y’ye ise 2 bin dolar indirim yapıldı

Tesla’nın bu hamlesi, Elon Musk’ın son zamanlarda ulaşılabilirliği ve talebi artırmak için fiyatlara odaklanacaklarını söylemesinin ardından geliyor. Öte yandan analistler, bu fiyat düşüşlerinin kârlılığa zarar verebileceğini söylüyordu. Musk ise büyüme için kârı feda edebileceklerini söylemişti.

Model S ve Model X otomobilleri, indirimlerden en çok yararlanan modeller oldu. Buna göre her ikisinde de 5 bin dolarlık indirim yapıldı. Model S 86 bin 600 dolara düşerken Model X ise 96 bin 600 dolar seviyelerine geriledi. Model 3’ün fiyatı ise 1000 dolarlık bir indirimle 43 bin 600 seviyelerine geriledi.

Ülkemizde satılmaya başlayan Model Y’nin hem uzun menzil (Long Range) hem de performans paketlerinin ABD ücretlerinde ise 2 bin dolar fiyat düşüşü yaşandı. Araçların fiyatı sırasıyla 54.630 ve 58.630’a geriledi. Ayrıca şirket, bu iki paket dışında ismine sahip standart yeni bir model de duyuruldu. Sadece “Model Y” olarak adlandırılan bu varyantın fiyatı ise 49.990 dolardan başlıyor.

İndirim ülkemizdeki fiyatları etkileyecek mi?

Bilindiği üzere Tesla, yakın zamanda Model Y ile ülkemize giriş yaptı. En ucuz paketin fiyatının ise 1 milyon 550 bin civarlarında olduğunu görmüştük. Peki bugün ABD’de yapılan indirim Türkiye’yi etkiler mi? Bilindiği üzere Model Y, Türkiye’ye ABD’den değil, Avrupa’dan geliyor. Ayrıca siteyi incelediğimizde de bir değişiklik göremiyoruz. Bu yüzden fiyat düşüşün bizi etkilemeyeceğini tahmin edebiliriz.

Kaynak: https://www.reuters.com/business/autos-transportation/tesla-cuts-prices-us-spur-demand-2023-04-07/
 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir