1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Terminatör Filmi Gerçek mi Oluyor? ABD Ordusu, ‘Sıvı Metal’i Üretti

Terminatör Filmi Gerçek mi Oluyor? ABD Ordusu, ‘Sıvı Metal’i Üretti
0
Elektronik ve mühendislik alanında yepyeni gelişmeler yaşanmasını sağlayacak olan özel bir materyal geliştirildi. Bu materyal, sıvılaşabilen ve esneyebilen bir metal olarak tanımlanıyor.

İletken malzemeleri esnetmek genel olarak mantıklı bir fikir değildir. Esneyen yapıda atom dizilişi değişikliğe uğradığı için iletkenlik özelliği azalır. Yeni geliştirilen materyalde ise durum daha farklı ve bu malzeme sayesinde elektronik ve mühendislik alanlarında yeni gelişmeler yapılabilecek.

Yeni sıvı metal, bir anlamda Terminator 2 filmindeki kötü robotu akla getiriyor. ABD Hava Kuvvetleri, polimerleşmiş sıvı metal ağı olarak adlandırdığı malzemeyi duyurdu. Kendi kendine bir araya gelen nano yapılardan oluşan bu malzeme, kabuklar arasında depolanmış sıvı metalden oluşuyor.

Bu ağlar, %700 oranına kadar genişletilebiliyor. Ayrıca otomatik olarak ilk haline geri dönebiliyor. Materyal esnetildiğinde ise iletkenliği artıyor. Araştırmacılara göre yeni materyal, 10 bin esneme-düzelme döngüsünü sıkıntısız şekilde gerçekleştirebiliyor.

Araştırmacılardan Dr. Christopher Tabor, normal şartlar altında esneme hareketinin sonuçlarının tam aksi derecede olduğunu söylüyor.

Ordu laboratuvarlarından kimya araştırmacısı Yüzbaşı Carl Trasher, “Polimerleşmiş Sıvı Metal Ağları, esnek güç iletimi, algılama ve devreler için önemli. Bu teknolojiyle birlikte insan arayüz sistemleri devamlı olarak çalışabilecek, daha hafif olacak ve daha fazla enerji iletecek” dedi.

Bu yılın başlarında da Çinli bilim insanları hem yatay hem de dikey olarak, parçalanmadan esneyebilen bir sıvı metal tanıtmıştı.

 

Kaynak: https://sputniknews.com/science/201910051076970673-frankly-unbelievable-us-military-develops-highly-stretchable-terminator-like-liquid-metal/

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap