Temsa, Yeniden Üretime Başlayabilecek

Temsa, Finansal Yapılandırma Sürecini Olumlu Tamamlayarak Yeniden Üretime Başlayabilecek

Temsa, Finansal Yapılandırma Sürecini Olumlu Tamamlayarak Yeniden Üretime Başlayabilecek

Temsa, Finansal Yapılandırma Sürecini Olumlu Tamamlayarak Yeniden Üretime Başlayabilecek

Bankalar konsorsiyumu ile başlatılan Finansal Yeniden Yapılandırma (FYY) sürecini olumlu tamamlayan Temsa, böylece üretime yeniden başlayabilecek. Temsa’nın önümüzdeki dönemde ana hissedarları ise Sabancı ve Skoda olacak.

İçinde bulunduğu finansal durumdan dolayı geçtiğimiz yılın sonlarında konkordato başvurusunda bulunan Temsa, Ziraat Bankası liderliğinde oluşturulan bankalar konsorsiyumu ile başlatılan Finansal Yeniden Yapılandırma (FYY) sürecini olumlu bir şekilde tamamlamayı başardı.Türkiye’nin otomotiv endüstrisindeki en önemli kuruluşlarından Temsa; Mayıs 2019’da ortaklık yapısındaki değişiklik gerçekleştirmiş, bu değişiklik sonucunda ise çok ciddi finansal sıkıntılar yaşamış ve en nihayetinde de konkordato başvurusunda bulunmuştu.

Temsa’nın yeniden faaliyete başlayabilmesi için bu yılın mayıs ayında Sabancı Holding’in iştiraki Exsa Export Sanayi Mamulleri Satış ve Araştırma (ExSA) ile Çekya menşeli Skoda Transportation’ın ana ortağı PPF Group’un iştiraki PPF Beer Topholdco B.V. (PPF), Temsa paylarının tamamını yüzde 50-50 ortaklıkla satın almak için ortaklık sözleşmesi imzaladı.

 
Türkiye ve ilgili ülkelerdeki Rekabet Kurumlarının söz konusu ortaklığı onaylamasıyla birlikte Sabancı Holding ve Skoda Transportation, Temsa’nın ana hissedarları haline geldi. Finansal Yeniden Yapılandırma sürecinin sona ermiş olması, faaliyetlerine Sabancı-Skoda ortaklığında devam edecek Temsa’nın üretime geri dönmesini yolunu açmış oldu.

Her şeye rağmen, konuyla ilgili resmi açıklamaların gelmediğini hatırlatmakta fayda var. Gelen bilgiler, Sabancı Topluluğu ve Skoda Grubu yöneticilerinin önümüzdeki günlerde bir araya gelerek hem açıklamalarda bulunacağı hem de söz konusu ortaklık için sözleşme imzalayacağı yönünde.

kaynak: https://www.haberturk.com/temsa-da-mutlu-son-haberler-2840304-ekonomi

 

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yorum yazarak bir çiçek'de siz dikin.

Türkiye’de e-dönüşüm sürecinin en önemli projelerinden biri olan MERSİS, Merkezi Sicil Kayıt Sistemi’nin kısaltılmış halidir. Genellikle ticaretle ilgili işler yapanların kullandığı terim olan Mersis no ticari bir işlemin ardından işlem sahibine gelen 16 haneli sayısal koddur.

MERSİS numarası sorgulama! 2020 MERSİS no nedir, sorgulama nasıl yapılır ve öğrenilir?

Gözlük camındaki çizikler, görmenizi engeller, gözlerinize rahatsızlık verir, baş ağrısı yapar ve estetik olarak da görüntünün bozulmasına neden olur. Gözlük camınız çizildiğinde, camı değiştirmek yerine, evde çizikleri yok etmek için bazı basit yöntemler uygulayabilirsiniz.

Gözlük Camındaki Çizikleri Yok Etmenin 7 Yolu