1. Ana Sayfa
  2. Blogger

Tema Değişiminde CSS Kodlarınız Kaybolmasın

Tema Değişiminde CSS Kodlarınız Kaybolmasın
1
+ - 0

Blogger bloglarınız da Tema değişimi yapıldığında CSS kodlarınız silinir. Bu kodları tekrar arayarak kurmanız gerekir. Silinen Kodlarınızı blogunuzun temasını değiştirdiğinizde tekrar kullanabilirsiniz.Birçok blog da CSS ekleme işlemi şu anda yapılamıyor. Nedenini henüz çözmüş değilim. Ancak karamsar olmamak gerekli. Bende araştırdım ve test blogumda yaptığım işlemden sonra Tema değişiminde silinen CSS kodlarının tekrar kullanabileceğini tespit ettim. 

Hatırlarsanız bir önceki, yazımda Dinamik Blog da, CSS kodları nasıl çalışır diye yazdığım yazıda, blogun Şablon ⇒ Gelişmiş ⇒ sekmesinde eklediğimiz CSS kodlarından bahsetmiştim. Bu yazımdan sonra, kodların farklı bir yöntemle kullanılabileceğini araştırarak test blogum da denedim. 

dynamic-blogger-css-kod-alani

Sonuç olarak; blogumun temasını değiştirdiğimde silinen CSS kodlarını uyguladığım yöntemle, tekrar kullanılabileceğini tespit ettim. Bu yazıyı okurken bazılarının aklına, Blog’un temasını yedeklerim düşüncesi gelebilir. Sizde böyle düşünüyorsanız tema yedekleme bir önceki temanıza sizi geri döndürür. Siz farklı bir tema değişimi yaptığınıza göre bu düşünce tarzının yanlıştır.

 Temanızı Değiştiğinizde CSS kodlarını blogunuza nasıl yükleyeceksiniz? NOT: CSS kodlarında bir alt kod yükleme işlemi varsa ilgili kod yüklenmeyeceğini unutmayın. Alt kod yoksa yükleme başarılı olacaktır. 

Dinamik Blogda yapacağımız işlemler nelerdir ;

1. Blogger paneline girin ⇒ HTML şablonunu açın.
2. CTRL + F arama kutusu ile aşağıdaki kodu bulun.

/* END CUT */

3. Bu kodun hemen altından başlayan ve aşağıda verdiğim kodda biten kodları kopyalarak bir metin dosyasına yapıştırın ve her hangi bir isimle metin dosyasını kaydedin. Biraz sonra bu kodlar bize lazım olacak.
4. Kopyalama işleminin bittiği kod ismi bu. Bu kodu kopyalamayacaksınız unutmayın

]]></b:skin>

5. CSS kodlarını eksiksiz kopyalayıp metin dosyasına yapıştırarak kaydedin.

kopyalanmayacak-css-etiketleri

6. Dinamik blogumuzda CSS kodlarımızı kopyalayarak sağlam bir yere yedekledik.Temanızı değişdikten sonra, metin dosyasındaki kodları, 2. maddede yazdığım kodun altına metin dosyanızdaki kodları yapıştırarak şablonunuzu kaydedin. Artık CSS kodlarınız çalışacaktır. 

Yukarıda anlatılan konu Dinamik blog tema değişiminde kullanılmak üzere yazılmıştır. Klasik blogda 2. madde de yazan kod yoktur. Klasik blog da aynı işlemi yapacaksanız 4.maddedeki kodun hemen üstündekileri kopyalamanız gerekecektir.

Klasik blog da kodlar biraz farklıdır. Kopyalayacağınız kodu biliyorsanız ve eminseniz uygulamayı yapabilirsiniz. Üst ve alt kod başlangıç ve bitiş farklılıkları gösterebilir. 

Klasik blogunuz da anlatılanları uygularken emin değilseniz denemeyin. Kodları tanıyorsanız sorun olmayacaktır. Metin dosyasına kopyaladığınız kodları aktarırken eksik kod almayın.Dikkatli bir şekilde kopyalayarak şablona yapıştırın. 

Dinamik blog CSS kod uygulaması ile ilgili problem yaşarsanız sorularınızı yorum kısmından belirtebilirsiniz. Konu hakkında farklı düşüncelerinizi belirtmekten çekinmeyin.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap