1. Ana Sayfa
 2. Genel

Telif Hakkı Olmayan Youtube Video Müzik Nasıl Bulunur

Telif Hakkı Olmayan Youtube Video Müzik Nasıl Bulunur
+ - 13

Blogger veya Wordpress web siteleri için, makalenize eklemeyi düşündüğünüz Youtube video arka plan fon müziklerini telif haklarını ihlal etmeden nasıl bulup kullanabilirsiniz. Youtube sitesine yüklemeyi düşündüğünüz videolara arka plan müzik ekleme isteği çok doğal bir düşüncedir. Ancak ekleyeceğiniz müzik başka birine ait olduğunda, Youtube sitesi telif haklarını ihlal ettiğiniz gerekçesi ile size uyarıcı niteliğinde bir mesaj gönderir. Yaşayacağınız bu olumsuz durum canınızı sıkacağı gibi, video düzenleme şevkinizi de yok edecektir.

Diğer önemli bir konuda; Adsense reklamları ile Youtube kanalınızı etkinleştirdi iseniz, zaten düşük olan reklam gelirinizin telif haklarını ihlal ettiğiniz kişi veya kurum ile yarı yarıya paylaşmanız anlamına geldiği bilmeniz gerekir.

Youtube sitesi telif haklarını ihlal etme konusunda site izleyici ve kullanıcılarına telif haklarını ihlal etmeyen bir çok kategori ve şarkı uzunluğunda müzik ekleme seçeneği sunmaktadır. Youtube, telif hakkı talebinde bulunulmayacak arka plan video müziğini site içinde nasıl bulacağız ve bu müzik dosyalarını istediğiniz zaman elinizin altında nasıl tutup, hemen video’unuza ekleme konusunu aşağıda adım adım inceleyeceğiz.

Youtube, Telif Hakkı İçermeyen Müzik Ses Dosyaları Nerede Bulunur?

1. Youtube kanalınıza giriş yapın.

2. Sağ üst kısımda profil resmine tıklayın ve açılan pencerede dişli simgesine dokunun.

3. “Genel Bakış” isminde bir sayfa sizi karşılayacak.

4. Sağ tarafta, Ek özellikler menü sekmesi altında “Ek özellikleri görüntüleyin” bağlantı linkine açın.

5. “Durum ve Özellikler” başlık ismi ile açılan yeni pencere menü kısmındaki “Oluştur” ismine dokunun. “Müzik Kitaplığı” menüsü açılacak ve sağ tarafta Telif hakları gereği korunan ve Telif hakkı içermeyen müzik dosyalarını göreceksiniz. Tüm işlerimiz bu sayfada başlayacağı için lütfen adımları dikkatli takip edin.

Telif haklarınca korunan müzik dosyalarını anlama :

Youtube video’larınıza ekleyeceğiniz müzik dosyalarının yanında “adam simgesi” şu işaretler “Creative Commons ilişkilendirmesi” olmaması gerekir.

Creative Commons ilişkilendirmesi ile ilgili görsel
creative-commons-muzik-dosyalari

Yukarıda anlatılanın tam tersi “adam simgesi” olmayan, “Creative Commons ilişkilendirmesi” uyarı mesajı bulunmayan tüm müzik dosyalarını kullanabilirsiniz.

Youtube Video’nuza Müzik Yüklemek İçin Yapılacaklar :

1. Telif hakları gereği korunmayan dosyaları maalesef bu alanda veya video açıkken ekleme yapamıyorsunuz. Bu kullanım biçimi de Youtube’un bir eksikliği olarak görüyorum. Bu alandan Telif hakları içermeyen müzik dosyasını bilgisayarınıza indirip, özel bir program kullanarak müzik dosyasını video’nuza yüklemeniz gerekmektedir. Bu yükleme şekli de maalesef külfetli ve zaman alıcıdır. Önerim →

2. Müzik dosya satırının en sağında yıldız simgesini göreceksiniz. Kendimizce bir flitre sistemi kullanacağız.

3. Favoriler dosyamıza eklemek için, Telif hakları içermeyen müzik dosyasını dilediğiniz kadar yıldıza tıklayarak işaretleyin.

4. Menüde Favoriler ismine tıklayın. Telif hakları içermeyen müzik dosyalarını Favoriler menüsünde göreceksiniz.

5. Youtube Video’nuza müzik eklemek için, tarayıcınızda 2 ayrı sekme açın. Sekmenin birinde yüklediğiniz ve ses ekleyeceğiniz videoyu açın.

6. Tarayıcı diğer sekmede ise biraz önce oluşturduğunuz Favori müzik dosyalarınızı açın.

7. Video uzunluğuna göre, Favori müzik dosyalarınızda şarkınızı bulun ve şarkı ismini kopyalayın. Bir örnek verelim;

Telif Hakları Gereğince Müzik Eklemediğim Bir Videomun İsmi,

Yazıya ve resime link verme nasıl yapılır

Video uzunluğu 4.30 dk.

Favoriler dosyamdan, uzunluğa göre bir müzik ismini kopyalayalım.

Şarkı ismi; Don’t Look 4:25 Silent Partner Rock | Sakin
youtube-sarki-bulma

8. Açık olan video, “Öne Çıkan Parçalar” alt seçeneğinde bulunan, “Tüm parçalarda ara” penceresine biraz önce kopyaladığınız şarkı ismini yapıştırın ve aratın. Arama sonuçlarında birkaç adet şarkı çıkabilir. Aradığınız bilgiler ile eşleşiyor mu kontrol edin. Hatta şarkıyı dinleyerek emin emin.

Tüm parçalarda ara Don’t Look şarkı sonuçları
sarki-arama-sonuclari

9. Şarkı ismine tıklayın dinleyin ve eminseniz video penceresinde Kaydet ismine tıklayarak video şarkınızı ekleyin.

Konu hakkında farklı düşünce ve önerileriniz varsa lütfen sizde belirtin. Anlaşılmayan yerler için yorum yazarak yardım alabilir, arkadaşlarınız için yazıyı paylaşabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap

Yorumlar (13)

 1. 6 sene önce

  Adnan Bey;
  Şimdi size tekrar teşekkür etmek isterim, zira bilmediğim bir şeyi şimdi yine öğrendim. Teşekkür ederim, verdiğiniz bilgiler için, elleriniz dert görmesin :)

 2. 6 sene önce

  Telif hakkı olmadan da müzik ekleyebilmek bence çok önemli, hatta çok ciddi ve hassas bir konu,bence herkesin bu makaleyi okuması gerek.

  • Kesinlikle katılıyorum. Bu hatayı bende yaptım ve bu nedenle bu yazıyı düzenledim. Okumasını bilenler için sorun olmayacağını biliyorum. Ancak 6 ay ceza aldıklarında kesin okuyacaklarına eminim. Web sitenizde yazıya kaynak vererek yayımlayabilirsiniz. Kaynak verip yazın, çünki Google bu konulara çok dikkat ediyor. Eskisi gibi değil artık. Ayrıca çevreler ile de paylaşarak arkadaşlarınızı bilgilendirebilirsiniz.

 3. 6 sene önce

  Bir tek kanala resim ekledim fakat boyutu oraya göre ayarlamama rağmen bir türlü yerleşmedi. Kanala eklenen fotoğraflar kesinlikle silinmiyor, buda önemli bir ayrıntı, verdiği ölçülere göre yaptım ama olmadı.

  • Sevda hanım, kanalınızdaki video resmini büyük ekleyin. Örneğin 900 px veya 1000 px gibi. O zaman resim sığar. Eklenen resimleri Google Drive Fotoğrafları açıp kontrol ettiniz mi?

 4. 6 sene önce

  Adnan bey, kanal resmi varya 2560*1544 boyutu istedi öyle yaptım ama olmadı. Google drive kontrol derken?

  • Çok büyük bir resim olmuş, siz kanal ön sayfa resminden bahsetmişsiniz anladım. Yüklediğiniz resmi düzenlenken “kırkpma” tam yerine oturmayacaktır.
   Resim yüklediniz. Bu resim nerede depolanıyor? Sizin Google mail hesabınız ile giriş yaptığınız Google Drive depo alanındaki fotoğraflarda bunu anlatmak istedim. Veya YouTube özel bir depo alanı kullanıyor ise oradadır. Google Drive depo alanındaki fotoğrafları kontrol ederseniz anlaşılır.

 5. 6 sene önce

  Depolama dediniz tamam ben başka birşey için dediniz zannettim, fakat ilk defa pes ettim diyebilirim. Çok zaman kaybettim bir tane basit resim için. kapak resmi Minimum genişlik: 2048 X 1152 piksel. Bu, farklı cihazlarda görüntülendiğinde metin ve logoların kesilmeyeceğinin garanti edildiği “güvenli alan”dır. dediği için öyle yaptım ama yordu çok valla Adnan bey :)

  • Evet Google Drive için bahsetmiştim. İlk defa yaptığınız için yorması normaldir. Yoksa 5 dk bile sürmez.Öyle yazdığına bakmayın. Kimse bu kadar büyük ekran kullanmıyor. Büyük resimden daha net bir görüntü almak için Youtube’un standart mesajlarından biri sadece.

 6. 6 sene önce

  peki kaça kaç pixel yapayım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.