Telefonunuzu Sıfırlasanız Bile Kurtulamayacağınız Android Virüsü
  1. Ana Sayfa
  2. Android

Telefonunuzu Sıfırlasanız Bile Kurtulamayacağınız Android Virüsü

0
Ortaya çıkarılan yeni bir kötü amaçlı Android yazılımı, telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürseniz bile kendini yeniden kurmayı başarabiliyor. Dolayısı ile bu yazılım cihazınıza bir kez bulaşırsa, kurtulmaz neredeyse imkansız.

XHelper isimli yazılım, mart ayında tespit edildi. Tespit edildikten yaklaşık beş ay sonra XHelper, 32.000 telefona bulaştı. Trojanin bulaştığı telefon sayısı bu ay ise 45.000’e ulaştı. Symantec, her gün 131, her ay 2.400 mobil cihaza bu şekilde virüs bulaştığını belirtti.

XHelper, açılır pencere reklamlarını ve arkasında yatanlara gelir getiren bildirim spamleri gösteriyor. Uygulama ayrıca virüs bulaşmış telefonları Play Store’a götürüyor. Play Store’a kendiliğinden girilmesinin ardından oyunculara komisyon ödeyen premium uygulamaların yüklenmesi söyleniyor.

Trojan uygulama, Android uygulamalar barındıran bir internet sitesinde bulunan uygulamalar ile telefona yükleniyor. Kullanıcıların telefonlarına indirdikleri bu uygulamalardan bazıları XHelper trojanini içeriyor.

XHelper içeren uygulamalardan biri mobil cihaza yüklendikten sonra, XHelper da ayrı bir yükleme olarak yüklenir. Bundan sonra XHelper’ın yüklenmesine neden olan uygulama kaldırılsa bile Xhelper kaldırılmaz. Bir defa yüklendikten sonra mobil cihaz fabrika ayarlarına sıfırlansa bile XHelper’dan kurtulunamaz. Bazı kullanıcılar, XHelper’ı kaldırdıktan ve “bilinmeyen kaynaklardan uygulamaları yükle” seçeneğini kapattıktan sonra bile yazılımın geri geldiğini bildirdi.

XHelper’ın bu şekilde kendini yeniden yeniden yüklemesi üzerine çalışan Symantec ve Malwarebytes, uygulamanın gizemini hala çözemedi. Her iki geliştirici de XHelper’ın Android işletim sistemi veya sistem uygulamaları ile uğraşmadığını söylüyor.


Mobil Antivirüs uygulamalarının bazılarının ücretli versiyonlarının XHelper’a karşı işe yaradığı söyleniyor. Ancak trojani geliştirenler ve antivirüs geliştiricileri arasında savaş olduğu görülüyor. XHelper’la ilgili korkutucu olan kısım, yazılımın amacı. XHelper sayesinde bankacılık bilgileri, şifreler ve diğer kişisel bilgiler çalınıyor olabilir.

XHelper ve ona benzer virüslerden korunmak için kaynağını bilmediğiniz uygulamaları telefonunuza yüklememeniz gerekir. Özellikle uygulama edinmek için Play Store’u kullanmak kullanıcılar için en güvenli olan yoldur. 

Kaynak: https://www.phonearena.com/news/unremovable-Android-malware_id120036#media-352470

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap