Telefonunuzu daha da erişilebilir hale getiren iki yeni araç
  1. Ana Sayfa
  2. Android

Telefonunuzu daha da erişilebilir hale getiren iki yeni araç

0

 Her gün, insanlar telefonlarında gezinmek için “Hey Google” gibi sesli komutları veya ellerini kullanırlar. Ancak, ciddi motor ve konuşma engelli insanlar için bu her zaman mümkün değildir.

Android‘i herkes için daha erişilebilir hale getirmek için, telefonunuzu kontrol etmeyi ve yüz hareketlerini kullanarak iletişim kurmayı kolaylaştıran iki yeni araç sunuyoruz: Kamera Anahtarları ve Proje Etkinleştir. Alternatif iletişim teknolojisini kullanan kişilerin geri bildirimleriyle oluşturulan bu araçların her ikisi de yüzünüzü ve göz hareketlerinizi algılamak için telefonunuzun öne bakan kamerasını ve makine öğrenme teknolojisini kullanır. Ayrıca mevcut erişilebilirlik aracımız Lookout‘u da genişlettik, böylece kör veya görme engelli insanlar daha fazla işi hızlı ve kolay bir şekilde halledebilirler.

 

Kamera Anahtarları: yüz hareketleriyle Android’de gezinin

2015 Yılında, sınırlı beceriye sahip kişilerin fiziksel anahtarlar adı verilen uyarlanabilir düğmeleri kullanarak cihazlarında daha kolay gezinmelerini sağlayan Android için Switch Access’i başlattık. Anahtar Erişimindeki yeni bir özellik olan Kamera Anahtarları, telefonunuzun kamerasını yüz hareketlerini algılayan yeni bir anahtar türüne dönüştürür. Artık herkesin telefonlarında gezinmek için göz hareketlerini ve yüz hareketlerini kullanması mümkün — eller ve ses yok! Kamera Anahtarları bu hafta Android Erişilebilirlik Paketi içinde kullanıma sunulmaya başlıyor ve ay sonuna kadar tamamen kullanıma sunulacak. .

Telefonunuzda taramak ve seçmek için sağa bak, sola bak, yukarı bak, gülümse, kaşlarını kaldır veya ağzını aç gibi altı hareketten birini seçebilirsiniz. Aralarından seçim yapabileceğiniz farklı tarama yöntemleri vardır; bu nedenle, geçiş taramasıyla ilgili deneyiminiz ne olursa olsun, ekranınızdaki öğeler arasında kolaylıkla geçiş yapabilirsiniz. Bildirimleri açmak, ana ekrana geri dönmek veya hareket algılamayı duraklatmak için hareketler de atayabilirsiniz. Kamera Anahtarları fiziksel anahtarlarla birlikte kullanılabilir.

Farklı konuşma ve motor bozukluğu olan kişilerden özelleştirme seçeneklerinin kritik olacağını duyduk. Kamera Anahtarlarıyla, siz veya bakıcı bir hareketi ne kadar tutacağınızı ve algılanabilmesi için ne kadar büyük olması gerektiğini seçebilirsiniz. Sizin için en uygun olanı onaylamak için test ekranını kullanabilirsiniz.

Bir birey ve bakıcıları Kamera Anahtarlarını özelleştirir. Ekranda parmağınızla gösterilen ayarlama işlemi, hareketlerin boyutuna göre özelleştirmeyi ve hareketi bir tarama eylemine atamayı gösterir.

Başlamak için Android telefonunuzdaki Erişimi Değiştir veya uygulamayı indir altındaki Android Erişilebilirlik ayarlarına gidin. Daha fazla bilgi için şu adrese gidin g.co/cameraswitches.

 

Proje Etkinleştirme: iletişimi daha erişilebilir hale getirme

Yeni bir Android uygulaması olan Project Activate, insanların önceden belirlenmiş bir cümleyi konuşma, metin gönderme, telefon görüşmesi yapma veya ses çalma gibi tek bir hareketle özelleştirilmiş eylemleri hızlı bir şekilde etkinleştirmek için aynı yüz hareketlerini kullanmalarına olanak tanır.

 

 

Yüz hareketlerinin iletişime ve kişisel ifadeye nasıl izin verebileceğini anlamak için, motor ve konuşma bozukluğu olan çok sayıda insanla ve onların bakıcılarıyla çalıştık. Darren Gabbert yardımcı teknolojiyi kullanma konusunda uzmandır ve konuşma üreten bir cihaz kullanarak iletişim kurar. Bilgisayarının yüksek sesle konuştuğu harfleri yazmak için fiziksel anahtarlar kullanıyor. Bu, konuşmalara tam olarak katılmayı zorlaştıran yavaş bir süreçtir. Project Activate ile Darren’ın şu anda yanıt vermek için hızlı ve taşınabilir bir yolu var — sadece telefonunu kullanarak. Sorulara evet ya da hayır cevabını verebilir, konuşma üreten cihazına bir şeyler yazması için bir dakika isteyebilir ya da karısına başka bir odadan gelmesini isteyen bir metin çekebilir.

Özelleştirme, tetiklemek istediğiniz belirli eylemlerden, kullanmak istediğiniz yüz hareketlerine, uygulamanın yüz hareketlerinize ne kadar duyarlı olduğuna kadar uygulamanın tüm alanlarında yerleşiktir. Yüz hareketliliğiniz ne olursa olsun, kendinizi ifade etmek için Project Activate‘i kullanabilirsiniz.

Project Activate ABD, İNGİLTERE, Kanada ve Avustralya’da ingilizce olarak mevcuttur ve Google Play Store’dan indirilebilir.

Lookout: Yeni para birimlerine ve modlara genişletme

Daha fazla kişinin yararlanabilmesi için erişilebilirlik özelliklerimizi ve araçlarımızı her zaman güncelliyoruz. 2019 Yılında kör veya görme engelli insanlar için Lookout’u başlattık. Bir kişinin akıllı telefon kamerasını kullanan Lookout, fiziksel dünyadaki nesneleri ve metinleri tanır ve bunları yüksek sesle duyurur. Lookout, gıda ürünlerini tanımlamaktan çevrenizdeki nesneleri tanımlamaya kadar çeşitli günlük görevleri kolaylaştırmak için çeşitli modlara sahiptir.

Geçen yıl, bir sayfadaki metni yakalamak için Belgeler modunu tanıttık. Bugünden itibaren, Belgeler modu artık arkadaşlarınızdan ve ailenizden yapışkan notlar ve doğum günü kartları da dahil olmak üzere el yazısı metni okuyabilir. Lookout, Latin tabanlı dillerde el yazısını destekliyor ve daha fazlası geliyor. Ayrıca, dünya çapında daha fazla insan Lookout’u keşfettiğinde, Euro ve Hindistan Rupisini tanımak için Para Birimi modunu genişlettik ve daha fazla para birimi yolda.

Daha erişilebilir bir Android oluşturma

Engelli ve engelli insanlar için gerçekten yararlı ürünler oluşturmaya inanıyoruz ve bu özelliklerin Android’i daha da erişilebilir hale getirebileceğini umuyoruz.

Kaynak:https://blog.google/outreach-initiatives/accessibility/making-android-more-accessible/?utm_source=adnanguney.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap