Telefon Kamerasıyla Yapılan COVID-19 Testi Geliştirildi
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Telefon Kamerasıyla Yapılan COVID-19 Testi Geliştirildi

0

Elveda PCR Testleri: Telefon Kamerasıyla Yapılan Çok Daha Ucuz Bir COVID-19 Testi Geliştirildi

 
Kaliforniya Santa Barbara Üniversitesi araştırmacıları, sadece akıllı telefon ve eczaneden alınabilen ucuz (!) bir test kiti ile PCR testine gerek kalmadan COVID-19 olup olmadığınızı öğrenebileceğiniz bir yöntem geliştiriyor.

COVID-19, hala insanlığın uğraştığı en büyük problemlerden biri. Bilim insanları da bu durumun ne kadar süreceği konusunda net bir fikir sahibi değil. Yıllarca bizle birlikte olabilir de olmayabilir de diyorlar. E böyle olursa PCR testi mi dayanır?

Dayanmaz tabii, pahalı çünkü. Bunu göz önünde bulunduran Kaliforniya Santa Barbara Üniversitesi bilim insanları, sadece akıllı telefonlarınızı ve basit laboratuvar kitlerini kullanarak COVID-19 olup olmadığınızı öğrenebileceğiniz bir test yöntemi geliştiriyor. Üstelik sadece COVID-19 değil, grip için de etkiliymiş.

Sadece 7 dolara telefonunuzdan test olabiliyorsunuz

ABD standartlarında göre oldukça uygun bir fiyat etiketine sahip olan (7 dolar‘Laboratuvar kitlerini ve akıllı telefonları kullanmak nasıl PCR testi ile aynı seviyede olabilir?’ (zaten şu an değil, hâlâ geliştiriliyor) diye merak ediyorsanız hemen açıklayalım.

Metot şöyle işliyor: Kullanıcı, bilim insanlarının geliştirdiği ‘Bacticount’ isimli uygulamayı indiriyor. Daha sonra akıllı telefonun ön kamerasını portatif bir ısıtıcıya döndürüyor. En sonunda ise ağızdan alınan tükürük örneği, 7 dolarlık test kitine koyuluyor ve portatif ısıtıcı yüzeyine koyuluyor.

 

Bu test, virüslü RNA’yı telefonunuzun kamerasında daha belirgin hale getirecek reaktif bir solüsyon içeriyor. Uygulamayı çalıştırıldığı zaman ekran parlak kırmızıya dönerse sonuç pozitif demektir. Uygulama ayrıca renk reaksiyonunun ne kadar hızlı gerçekleştiğine bağlı olarak virüs miktarını da tahmin edebiliyor.

Sizce gelecekte telefondan bu tür bulaşı hastalıklarını test edebileceğimiz bir standart yöntem ortaya çıkar mı? Düşüncelerinizi yorumlarda belirtmeyi lütfen unutmayın.

Kaynak:https://www.cnet.com/news/test-for-covid-using-your-phone-camera-a-university-lab-is-trying-it-out/
.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir