Tekrardan kota uygulaması mı geliyor
 1. Anasayfa
 2. Adsl

Tekrardan kota uygulaması mı geliyor

0

Geçtiğimiz günlerde ortaya atılan bir iddia gündeme bomba gibi düştü. 1 Nisan itibariyle kota uygulaması getirileceği söylentilerine Türk Telekom açıklık getirdi.

Malum, ülkemizde 1 Ocak itibariyle sınırsız internet çağı başladı. Tüm kullanıcıların da bildiği üzere 1 Ocak tarihine kadar AKN olarak isimlendirdiğimiz çağ dışı bir uygulamaya tabi tutuluyorduk. Adil Kullanım Kotası (ya da Noktası) olarak tabir edilen bu sistemde, belli bir indirme kotasına ulaştığınızda hızınız büyük orandan düşürülüyordu.

Neyse ki 1 Ocak’ta gelen sınırsız internet çağı ile bu anlamsız uygulamadan da kurtulmuş olduk. Sınırsız internete geçiş dönemi öncesinde ortaya pek çok söylenti atılmıştı. Kimi söylentilerde AKN’nin kotalı paketlerle değiştirileceği ve bu kota bittiğinde internetin yeniden yavaşlayacağı iddiaları mevcuttu.

Gerçekten de pek çok internet sağlayıcısı müşterilerine bu yönde bilgi vermişti. Fakat kullanıcılardan gelen tepkiler üzerinde tarifelerde yeniden düzenlemelere gidildi. Hemen hemen bütün internet sağlayıcıları taaddüttü devam eden kullanıcıları hızları kesilmeden sınırsız paketlere geçirdi.

Yine kota uygulaması mı geliyor

Tam kota söylentileri bitti, artık sınırsız internetin keyfini sürebiliriz derken geçtiğimiz günlerde ortaya atılan bir iddia gündeme bomba gibi düştü. Bu iddialara göre Türk Telekom yeni bir kota uygulaması için BTK’ya yazı göndermişti.

Gönderilen yazıda Türk Telekom abonelerinin 2019 öncesinde kullandıkları AKN kotasının 1 Nisan itibariyle Kotasında Duran’a çevrileceği ve kota aşımı sonrası internetin kesileceği belirtiliyordu. En azından basına yansıyan şey bu oldu.

Doğal olarak kota uygulaması ile ilgili bu spekülasyon sosyal medyada bir anda gündem oldu. Sosyal medyanın yanı sıra konunun bazı gazete ve haber programlarında da ön plana çıkması, Türk Telekom’u konu ile ilgili bir açıklama yapmaya zorladı.

Türk Telekom’dan açıklama geldi

Türk Telekom, 15 Şubat’ta ortaya atılan kota uygulaması iddialarına karşın bir açıklamada bulundu. Türkiye’nin en büyük internet sağlayıcısı konumunda bulunan şirketten yapılan açıklamada kota uygulamasına dönüleceği ve aşım sonrası internetin kesileceği dedikoduları net bir dille yalanlandı.

Türk Telekom, müşterilerinin bu zamandan önce kullandıkları internet paketinin 1 Nisan itibariyle de aynen devam edeceğini belirtti. Yani kısaca özetlememiz gerekirse, 1 Nisan’dan sonra kota aşımı ya da internet kesimi gibi bir durum söz konusu değil.

Hali hazırda Türk Telekom’un kotalı paketleri zaten mevcut. Bu paketlerde kota bittiği zaman ek bir kota alma zorunluluğu ortaya çıkıyor. Dilerseniz kota uygulamasının mevcut olduğu bu paketlere aşağıdan göz atabilirsiniz.

Sonuç olarak özetlememiz gerekirse, ortaya atılan Kotasında Duran uygulamasına geçileceği ve kota aşımı ile internetin tamamen kesileceği söylentileri asılsız çıktı diyebiliriz. Türk Telekom müşterileri şu anda kullandıkları tarifeyi taaddütleri devam ettiği sürece aynı şekilde kullanmaya devam edecekler. En azından Türk Telekom’dan yapılan açıklama bu yönde. Tabi ki ileride tarifelerde her hangi bir değişiklik yaşanır mı yaşanmaz mı bunu zaman gösterecek.

Kaynak: CNN

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir