Teknolojik Gelişmeler Eğitimcileri Endişelendirmeye Başladı
 1. Anasayfa
 2. Yapay zeka

Teknolojik Gelişmeler Eğitimcileri Endişelendirmeye Başladı

0

Teknolojik Gelişmeler Eğitimcileri Endişelendirmeye Başladı: “Teknolojik Araçların Kısıtlanması Gerekiyor”

Özel okul sahibi bir eğitimci, Fox News’e verdiği röportajda teknolojinin bu denli eğitime entegre edilmesinden rahatsız olduğunu belirtti.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta içerisinde Open AI teknoloji şirketinin geliştirdiği yapay zekâ uygulaması ChatGPT bir hayli viral oldu. Yapay zeka uygulaması, insanların bile cevap vermekte zorlandığı sorulara da düşündürücü cevaplar verdi ve hatta Kim Milyoner Olmak İster? yarışmasının sorularını bile cevapladı.

Ancak bu tarz yapay zekâların çoğunun ortak problemi bildiğiniz gibi resmi kurumlara sunulması gereken belgeleri insanlar yerine yazabilmesi. Nitekim ChatGPT de istediğiniz düzeyde istediğiniz konu hakkında makale yazabiliyor.

Eğitimciler ise bu durumdan şikâyetçi…

Fox News’e konuşan bir özel okul sahibi ve öğretmen olan Peter Laffin, verdiği demeçte “Şahsen her türlü teknolojik aracı kısıtlamamız gerektiğini düşünüyorum ve bunun çok özel bir nedeni olduğunu düşünüyorum. Çocuklara sadece konuyu değil değerleri de öğrettiğimizden emin olmak istiyoruz.”

Pandemiden dolayı dünya çapında birçok okul, online eğitimi kısmen geçerli tutmaya devam etti ve öğrenciler online derslerde ChatGPT direkt olarak kullanılmasa da daha düşük düzeyde yardımcı olabilecek uygulamalar, eğitimcilere göre öğrencilerin gelişimini, pratik düşünmesini kısıtlıyor.

“Hayatımızı kolaylaştırmak için eğitime birçok teknoloji getirdik. Bunu 20 yıldır istikrarlı bir şekilde yapıyoruz. Bence eğitimciler kendilerine ‘bunların herhangi biri bize nasıl fayda sağladı?” Siz teknolojinin eğitime entegre edilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir