Teknoloji Şirketleri Çin’den Kaçıyor: Bu Kez de Sony, Kamera Üretiminin Neredeyse Tamamını Başka Ülkeye Taşıdı
 1. Anasayfa
 2. Sektörel

Teknoloji Şirketleri Çin’den Kaçıyor: Bu Kez de Sony, Kamera Üretiminin Neredeyse Tamamını Başka Ülkeye Taşıdı

0

Sony’nin kamera üretiminin yüzde 92 gibi ciddi bir bölümünü Çin’den Tayland’a taşıdığı bildirildi. Kaynaklara göre bu kararın alınmasında başlıca iki neden var.

24 saat kadar önce Türkiye’den çekileceği iddiaları ile gündeme gelen Japonya merkezli teknoloji devi Sony‘den dikkat çeken bir hamle daha geldi. Japonya merkezli Nikkei’nin haberine göre Sony, Çin’de bulunan ve kamera üretimi yapan tesislerinin yüzde 90 ‘dan fazlasını Tayland’a aktardı

Edinilen bilgilere göre Sony, bundan sonraki süreç için sadece Çin’de satacağı kameraları Çin’de üretecek. Diğer ülke pazarlarına gönderilecek tüm kameraların üretimi ise Tayland’da gerçekleştirilecek. Yalnız, kameralar için önemli olan lenslerin üretiminin Çin’de yapılmaya devam edeceği bildiriliyor. Tüm kamera donanımı Tayland’a kayarken neden böyle bir karar alındığı net değil.

Peki Sony, neden Çin’den uzaklaşıyor?

Sony, kamera üretimini Tayland'a kaydırıyor

Nikkei’de yer alan bilgilere göre Sony’nin Çin’den çıkıp Tayland’a yerleşmesinin başlıca iki nedeni var. Bunlardan ilki, Çin’de devam eden COVID-19 salgını nedeniyle yaşanan kısıtlamalar. Bu durum, tedarik zincirlerinde aksamaya yol açıyor ve 2022’de yaklaşık 2.1 milyon adet kamera satan Sony, bu durumdan etkilenmek istemiyor gibi görünüyor.

Sony’nin Çin’den uzaklaşmak istemesinin ikinci nedeni ise aslında zorunluluk. Bilindiği üzere Çin ile ABD arasında kıran kırana süren ticaret savaşları yaşanıyor. Sony, siyasi baskılara maruz kalmak istemiyor gibi görünüyor. Zira aksi durumda Huawei’nin başına gelen olaylar Sony için de yaşanabilir ve şirket, bunu istemiyor gibi görünüyor.

Sony Çin’den vazgeçen ilk marka olmadığı gibi son da olmayacak!

ABD vs. Çin

Sony’nin Çin’den göçme kararı, teknoloji dünyası için bir ilk değil. Geçmişte başta Apple olmak üzere Google ve yarı iletken devi TSMC de Çin’den uzaklaşmaya çalışıyor. Bu bağlamda; Apple’ın Tayvan’aTSMC’nin ABD’deGoogle’ın ise Vietnam’da üretim tesisi açtığı zaten biliniyor. Şirketler, konuyla ilgili açıklamalarında daha çok COVID-19’u bahane olarak gösteriyor olsalar da gerçek, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı. Bu savaşın ne zaman ve ne şekilde sona ereceği bilinmiyor ancak şu bir gerçek ki siyasi baskıdan uzak kalmak isteyen tüm teknoloji şirketleri, bir şekilde Çin’den uzaklaşma yoluna gidecek…

Kaynak:https://www.nikkei.com/article/DGXZQOUC261A90W2A221C2000000/ 

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir