Tek Bir İnsanın Bile Yaşamadığı Adada ‘Plastikten Kayalar’ Bulundu
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Tek Bir İnsanın Bile Yaşamadığı Adada ‘Plastikten Kayalar’ Bulundu

0

Bilim insanları, insanların yaşamadığı Brezilya’nın Trindade Adası’nda plastikten oluşan kayalara rastladı.

Özellikle okyanus ve denizlerimizdeki plastik kirliliği tüm bilim dünyasının gündeminde yer almaya devam ediyor. Yapılan son bir keşif ise artık doğanın da bu konuda alarm vermeye başladığının yeni bir kanıtı oldu.

Brezilya’nın volkanik adası Trindade Adası’nda bulunan kayalar, bilim insanlarını ilk etapta fazlasıyla şaşırttı. Mavi-yeşil renkte görülen kayalar üzerinde inceleme yapan bilim insanları, bu yeşil yapının aslında plastik olduğu gerçeğiyle yüzleşti.

Brezilya’da keşfedilen plastik kayalar:

plastik kaya

Brezilya kıyılarına 1.140 kilometre uzaklıkta bulunan adadaki kayalar, erimiş plastik, granül ve diğer parçacıkların bir araya gelmesine oluşmuşlardı. Adada herhangi bir insan da yaşamıyordu. Yani bu plastikler, okyanusta bulunan ve adaya vuran plastikler idi. Plastiklerin en büyük kaynağı ise balıkçıların kullandıkları ağlar idi.

plastik kaya

Bu kayalar aslında uzun zamandır literatürümüzde bulunuyor:

Plastikler ile oluşan kayalar, bilim dünyasında “plastiglomerate” adıyla anılıyor. Bunlardan ilkine ise 2006 yılında Hawaii’de rastlanmıştı. Keşif, deniz bilimci Charles Moore tarafından yapılmıştı.

Kaynak:https://www.reuters.com/lifestyle/science/brazilian-researchers-find-terrifying-plastic-rocks-remote-island-2023-03-15/
 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir