Tedavisi olmayan virüs salgını paniği: Hindistan alarmda
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Tedavisi olmayan virüs salgını paniği: Hindistan alarmda

0

Hindistan‘da meyve yarasalarının taşıdığı ölümcül virüs Nipah nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 13 oldu.
En çok SingapurMalezyaHindistan ve Bangladeş‘te görülen Nipah virüsününmeyve yarasaları aracılığıyla taşındığı ifade ediliyor.

Hindustan Times‘ta yer alan haberde, Kerala eyaletinde paniğe neden olan ölümcül Nipah virüsü salgını nedeniyle 10 gündür tedavi altında olan bir askerin hayatını kaybettiği bildirildi.

Yetkililer, durum tespiti için yarasalardan alınan en son örneklerin incelendiğini belirtti. Haberde, salgından dolayı bölge halkında panik yaşandığı ifade edildi.
Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) göre Nipah virüsünün aşısı bulunmuyor. Koruyucu önlemlerle mikroba karşı erken tedavinin hastalardaki ateşi ve hastalığın şiddetini kısmen azalttığı ancak ölümü engelleyemediği belirtiliyor.

NİPAH VİRÜSÜ NEDİR?

Nipah virüsü bulaşmış bazı insanlarda belirtiler hemen ortaya çıkmasa da ateşbaş ağrısıboğaz ağrısı ve kaslarda ağrı gibi belirtilerle grip benzeri bir rahatsızlık gelişebiliyor. Sonraki aşamada ise belirtiler baş dönmesiyorgunlukbilinç değişikliklerine dönüşebiliyor.

İlk defa Malezya’nın Nipah bölgesinde bir salgınla başlayan bu virüsün ayrıca biyolojik silah olduğuna dair iddialar da bulunuluyor.

Olmamasına şaşarım zaten, insanlığı yasalara borçlanmadan, yargılanmadan, nasıl yok ederimizin peşinde olan anlamsız insan olmayan, insanlıga kabul edilmemiş, görünümü insan olan insansız varlıklar maalesef bizle beraber geziyorlar!

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap