Tarayıcınızda Yan Uygulamaları Denetleyin (Resimli Anlatım)
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Tarayıcınızda Yan Uygulamaları Denetleyin (Resimli Anlatım)

0

Tarayıcınızda Firefox kullanıyorsanız, Yan Uygulamalarınızı denetlemelisiniz. Bazı resim ve videoların izlenmediği, açılamadığı mutlaka olmuştur. Devamlı uyarı alıyorsunuz, şunu yükle bunu yükle. Nere de ne yapacağınızı da bilmiyorsunuz. Mutlaka bu konuları yaşamış olmalısınız. Nedenini biliyor musunuz? Kesinlikle hayır olarak cevap verdiğinizi biliyorum. Bilgisayarı kullanmayı da tam bilmiyorsunuz. Nerede ne yapmanız gerektiği konusunda yardım almak istediğinizde arkadaşınız da aynı konuda sıkıntılı. Birde okumayı sevmiyorsanız yada araştırma gibi bir alışkanlığınız da yoksa aşağıda açıkladığım konuları okuyarak bu sıkıntılardan kurtulabilir rahat rahat tarayıcınızı kullanabilirsiniz.

firefox (640 x 384)

Merak etmeyin çok uzun ve uğraş gerektiren anlatım değil bunlar. Bu işlemleri yaptığınızda kendinizi çok daha mutlu hissedecek hatta arkadaşlarınızı arayarak sizde onlara yardım edeceksiniz. Bu bence çok büyük bir mutluluk. En azından ben böyle görüyorum. Hadi bakalım dikkatlice bu basit adımlara bakalım ve bize ne gibi fayda sağlayacak görelim.

mozilla-firefox (400 x 262)

Firefox yardıma girin firefox hakkında kısma tıklayın karşınıza gelecek görüntüde kaç sürümü olduğunu görebilir ve sürüm eski ise hemen yeni sürüme yükleyebilirsiniz. Peki şu anda tarayıcınız Mozilla Firefox’un en son sürümü bilgisayarınıza yüklü mü? Yada en son sürümü ne? Firefox yardıma girin firefox hakkında kısma tıklayın karşınıza gelecek görüntüde kaç sürümü olduğunu görebilirsiniz. Sürümünüz eski ise hemen yeni sürüme yükleyebilirsiniz.

firefox-hakkinda (400 x 214)

Yeni sürümü de kurdunuz ancak işimiz bitmedi. Hani resimleri videoları flaş görüntüleri görselleri tam olarak görebilecek misiniz? Hayır. Bazılarını görebilirsiniz, ancak herhangi bir siteye girdiğinizde görmeyecekleriniz de olacaktır. Şimdi yeni tarayıcımızı kurduk sıra geldi Uzantılar ve eklentilerin, görüntülerin güncel olup olmadığına. Günümüz koşullarında her sn. de bir teknoloji ilerlemekte ve birçok sürümler güncellenmekte. Bizde bu yeni teknolojiyi takip edebilme açısından devamlı arada bir bu uzantı ve uygulamaları takip etmek zorundayız. Bilgisayarımızın sağlığı ve sağlıklı tarayıcı kullanabilmek adına bu kontrolleri yapmalıyız. Yapmak zorundayız. Yapmazsak internet de olmamızın bir anlamı kalmaz. Sürümü kontrol ettik, hatta yeniledik. Bundan sonraki işimiz, yukarıdaki resimde yardımın hemen üstünde Eklentiler yazan kısma tıklıyoruz.
Resim 2. Yan uygulamalar eklentiler hakkında açıklama Bir önceki konumuzda Lightbox dan bahsetmiştik. Resme tıklayarak büyük izleyebilirsiniz.

yan-uygulamalar (400 x 159)

Yan uygulamalara tıklıyoruz. Karşımıza çıkan bencere de en üstte sarı renkli belirtiğim yere tıklıyoruz. İşte Tarayıcımızın kullandığı tüm eklentilerin olduğu kısım bu kısmda bizi bilgilendiriyor. Hangi uygulamayı güncellememiz gerektiği, hangi uygulamanın güncel olduğunu görebiliyoruz. Üstteki sarı yere tıkladıktan sonra güncel olmayan konuma güncelle diye tıklıyoruz. Bir sonraki resim ve anlatımla devam edelim. Diğer oklarla gösterdiklerim eklenti ekleyebilme, eklenen eklentiler ve görünüm değişimleri ile ilgili alanlar. Bunlarıda incelemekte fayda var.

Resim 3. Yan uygulamaların güncel kontrolleri hakkında açıklama

yan-uygulama-eklentileri (400 x 99)

Yan Uygulamalarınızı DENETLEYİN

Üçüncü parti yan uygulamalarınızı güncel tutmanız Firefox’un güvenli ve sorunsuz çalışmasına yardımcı olur.
1. adım: Bir yan uygulamayı güncellemek için Güncelle’ye tıklayın.
2. adım: Önerilen tüm güncellemeleri tamamlayın ve daha sonra tarayıcınızı yeniden başlatın. Yukarıda okuduğunuz şekilde bir yazı ile karşılaşacaksınız.
Resim 4. Yan uygulamaları güncelleyin hakkında açıklama

yan-uygulama-gorseli (400 x 275)

Bu bölümde tüm anlatım ve yardım kısmı mevcut. Siz sadece güncelle yazan yere tıklıyorsunuz. Güncel olarak yazıyorsa ellemeyin. Diğer kısımda araştır yazan yer farklı tarayıcıların güncellemesi olduğundan dolayı onları size önermez. Önermemesi de çok doğal Dünya yarış içerisinde kim en iyi hizmeti verirse en çok kazanacak kişi odur. Bu kural kalite kuralı ile birlikte çalışır. En iyi hizmet, en iyi kalite, en iyi bilgi. Olmazsa olmazlardandır.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap