1. Ana Sayfa
  2. Genel

Süt Ve Süt Ürünlerinde Yapılan Hileler

Süt Ve Süt Ürünlerinde Yapılan Hileler
+ - 0

Bozulmalara karşı en dayanıksız ürünlerden biri süttür. Sağımdan sonra hemen soğutulmalı, firmalara taşınana kadar düşük sıcaklık korunmalıdır. Süt, gördüğü işlemler sırasında ne kadar korunursa sağlıklı süt elde etmek o kadar başarılı olur. Süt firmalara girdiğinde duyusal testler, alkol testi, özgül ağırlık, yağ, kuru madde, bakteri sayımı, asitlik ölçümü gibi testlerin yapılması gerekmektedir. Sütte yapılabilecek analizler gibi tahşiş konuları da fazladır. Yapılan hileler şöyledir:

1.Aromalı yoğurtlarda jelatin kullanımı serbest olduğundan süzme yoğurt üreticileri önce aromalı yoğurt izni alıyorlar daha sonra aldıkları jelatinleri aromalı yoğurtlarda değil süzme yoğurtta kullanmaktadırlar. Süzme yoğurt üreticisi, süte jelatin katarak koyulaştırıp , üç litre süt yerine iki litre sütten 1 kilo yoğurt elde etmektedirler. Böylece daha fazla kar elde etmektedirler.

2.Bozulmuş, küflenmiş ve kokmuş peynirler bir makinada karıştırılıp pişirilmekte, katılaşmasını sağlamak üzere bu karışıma bolca nişasta eklenmektedir.Bu karışıma da sahte tereyağ üretiminde kullanılan bitkisel yağ da eklenerek sözde tulum peyniri üretilmektedir.

sut-peynir-hile

3.Tereyağı yapımında yoğurma işlemini kısa tutarak tereyağının içerisindeki suyu azaltmamaktadırlar ve sade yağlara kuyruk yağı ve margarin ilavesi yapılarak piyasaya sürmektedirler.

4.Kaşar peynirlerinin yapımında soya proteini veya patates katılarak tağşiş yapılmaktadır.

5. Sütü daha yağlı ve kıvamlı göstermek amacıyla un ve nişasta katılmaktadır.

6.Bakteri  faaliyetlerini azaltmak için süte , formaldehit, borik asit, hidrojen peroksit gibi bakteri öldürücü özellikte maddeler katılmakta , bu maddeler zararlı bakterileri yok ederken sütteki yararlı bakterileri de yok ederek sütün besin özelliklerini çok düşürmektedir.

Piyasada görülen bu hilelerin temelinde, bu ürünleri tüketenlerin içinde bulundukları zor ekonomik ve sosyal koşulların yattığı şüphesizdir. Tüketicilerin  aynı ürünlerde görecekleri fiyat uçurumlarını mutlaka dikkate almaları, sahte ve tağşiş edilmiş ürünler konusunda hem yasal yaptırımların daha ağırlaştırılması hem de tüketicilerin bilinçlendirilmesi gerekmektedir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

1989 yılında Akhisar'da doğdum. Eğitim ve öğretim hayatımı Pamukkale Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra dijital platformlara olan ilgim arttı. Ve bilgi paylaşım sistemlerine ilgi duymaya başladım.Google, Yandex, Bing gibi büyük arama motorlarında seo optimasyonu yapmaya başladım. Ayrıca gıda mühendisliği yapmaktayım.

Yorum Yap