Sürücüsüz otomobiller hiç olmadığı kadar yakın!
  1. Ana Sayfa
  2. Otomotiv

Sürücüsüz otomobiller hiç olmadığı kadar yakın!

0

Sürücüsüz otomobiller için Qualcomm ile birlikte çalışan Volkswagen, 2026 yılından itibaren bu araçların yollarda olacağına inanıyor.

Yıllar geçtikçe otomobiller daha akıllı hâle geliyor. Şirketler de teknolojik gelişmeleri takip etmek için ortak çalışmalar sürdürmeye başladı. Son dönemde otonom sürüş teknolojilerine yatırım yapan Qualcomm da bu markalardan bir tanesi.

Otonom teknoloji konusunda araçlarını geliştirmek isteyen bir diğer marka olan Volkswagen, bu amaç doğrultusunda Qualcomm’un kapısını çaldı. Volkwagen Grubu‘nun otomotiv yazılım kuruluşu CARIAD, önümüzdeki yıllarda araçlarında Snapdragon Ride Platform‘unu kullanacağını açıkladı.

Tam otonom sürüşe sahip Volkswagen’ler 2026’da yollarda

Seviye 4 otonom sürüş sistemini benimsemeye hazırlanan Volkswagen yeni nesil araçların yüksek performanslı çiplere ihtiyaç duyduğunun farkında. Bu konuda çeşitli adımlar atan firma Qualcomm ile yapılan anlaşma ile birlikte 2026 yılından itibaren Seviye 4 otonom sürüş sistemine sahip araçların yollarda olacağına inanıyor.

Otonom sürüş yazılımları için çip üzerinde sistemler (SoC) oldukça büyük önem taşıyor. Qualcomm’un Ride platformu da otonom sürüş için birden fazla SoC’ye ihtiyaç duyuyor. Qualcomm ayrıca Wi-Fi, LTE ve diğer araç içi cihazlarla entegrasyon sunan dört çekirdekli bir SoC olan Snapdragon Otomotiv Platformu’na da sahip.

CARIAD ise Qualcomm ile yapılan anlaşma hakkında şu ifadeleri kullandı:

Çip endüstrisinde bir uzman olan Qualcomm Technologies’in seçimi, CARIAD için bir ilki oluşturuyor. Böylelikle platform için hangi yüksek performanslı bilgisayar çiplerinin kullanılacağının belirlenmesi ve bunları kendi yazılım gereksinimleriyle eşleştirmesine olanak sağlanacak.

Qualcomm’un kısa süre önce İsveçli otomotiv teknoloji şirketi Veoneer‘i satın alması ile birlikte otonom sürüş konusunda önemli bir adım daha attığını hatırlatalım. Peki siz sürücüsüz otomobiller hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap