Süpersonik yolcu uçağı

BD’li havacılık şirketi Hermeus, normalde 7 saat olan New York – Londra seferini 90 dakikaya indirecek süpersonik yolcu uçağı geliştiriyor.

ABD’li havacılık şirketi Hermeus, normalde 7 saat olan New York – Londra seferini 90 dakikaya indirecek süpersonik yolcu uçağı geliştiriyor.


Özellikle son 100 yılda ulaşım teknolojisi çok büyük hızlara ulaştı. Önce trenler hızlandı, sonra arabalar ve elbette uçaklar… Günümüzde en hızlı ulaşım uçaklarla yapılıyor. Havayolu taşımacılığına baktığımızda ise uçakların da hız konusunda farklılık yaşadığını görüyoruz. Yolcu uçaklarıysa ortalama 828 km/sa ila 1000 km/sa arasında yolculuk ediyor. Bu hızlar, sesten yavaş olduğu için rahat ancak göreceli olarak yavaş bir yolculuk yapılıyor.

ABD’li havacılık şirketi Hermeus, uçak yolculuklarının seyrini değiştirecek hızlara çıkmak istiyor. Normal uçaktan 7 kat daha hızlı olması beklenen yeni uçaklar, sesten de 5 kat daha hızlı gidecek. Bu hız da normalde 7 saat süren New York – Londra arasındaki uçuş süresini 90 dakikaya kadar düşürecek.

Hipersonik uçak geliştirecek Hermeus’un arkasında SpaceX, Blue Origin gibi uzay teknolojisinde ilerlemiş firmaların eski çalışanları da yer alıyor. Şu an için ne zaman karşımıza çıkacağı bilinmeyen bu süpersonik uçağın önünde uzun bir geliştirme süreci olacağı düşünülüyor.

Eskiden uçuş gerçekleştiren ünlü süpersonik yolcu uçağı Concorde’un en yüksek hızının 2179 km/sa olduğu düşünülürse, 5.300 km/sa hıza ulaşması beklenen uçağın ne kadar büyük bir şey başaracağını görebiliyoruz. Hermeus’un süpersonik uçağının tek seferde 7000 km yol gideceği düşünülüyor.


Kaynak: https://edition.cnn.com/travel/article/hypersonic-jet-new-york-london-hermeus-intl/index.html

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Chrome OS ve Android, Ortak Özellikleri Kullanmaya Hazırlanıyor

Atatürk videosu, Yapay zeka teknolojisiyle renklendirildi yeni görünüm izlenme rekoru kırdı