Su Kesintisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Açıklandı
 1. Ana Sayfa
 2. Genel

Su Kesintisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Açıklandı

0

Sağlık Bakanlığı, 10 Maddede ‘Su Kesintisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler’i Açıkladı

Vatandaşları su kesintisi durumları hakkında bilgilendirmek isteyen Sağlık Bakanlığı, Su Kesintisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı bir broşür hazırladı. Yağış oranlarının azalması nedeniyle pek çok ilde su kesintisi sorunu yaşanma ihtimali bulunuyor.

Küresel iklim değişikliği, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’yi de ciddi şekilde etkiliyor. Kış mevsimi içinde olmamıza rağmen pek çok ilde soğuk bir sonbahar gününü aratmayan bir hava durumu söz konusu ve mevsim genelinde yağış oranları ciddi şekilde düşmüş durumda.

Yağışların azalması, bir numaralı içme suyu kaynağı olan barajlardaki su seviyelerinin ciddi şekilde düşmesine neden oluyor. Son olarak Sağlık Bakanlığı, olası su sıkıntılarına yönelik “Su Kesintisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler” başlıklı bir broşür hazırlayarak durumun ciddiyetini gözler önüne sermiş durumda.

Sağlık Bakanlığı’na göre Su Kesintisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Su kesintisinden sonra ilk gelen suyun kirli olma riski yüksektir. Suyun bulanıklığı gidene kadar ortalama 3-5 dakika akıtılmalıdır.
 • Kaynağı bilinen ve kontrolü yapılan musluk suyunun tüketilmesi güvenlidir. Kaynağı bilinmeyen su tüketilmemelidir.
 • Klor, hastalık yapıcı mikrobiyolojik etkenlerin büyük çoğunluğunu yok etmektedir. Bu nedenle klorlanmış içme kullanma suyunun tüketilmesi tercih edilmelidir.
 • ‘İçilmez’ yazısı bulunan çeşmelerin suları asla içilmemelidir.
 • Kişisel temizlik ve el temizliğinin yapılmaması dışkı-ağız yolu ile yayılan hastalıkların özellikle ishallerin artmasına neden olur. Bit ve uyuz salgınları ortaya çıkabilir. Sürekli kaşıntı durumlarında bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.
 • Tankerle izinsiz içme suyu taşıyan kişiler yetkili kuruluşlara bildirilmeli ve bu suların dezenfeksiyonu etkin yapılmadığından asla içilmemelidir.
 • Su kesintilerinde özellikle çocuklar ve yaşlılar ishalli bir hastalığa yakalandığında mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir.
 • Evde bulaşıkların yıkandığı sular da içme suyu niteliğinde olmalıdır. Tuvalet temizliği 5 su bardağı suya iki bardak çamaşır suyu katılarak hazırlanan suyla yapılmalıdır.
 • Sebze ve meyveler, bir litre suya 20-30 damla yüzde birlik klor solüsyonu damlatıldıktan sonra, hazırlanan karışımda 15 dakika bekletilerek tüketilmelidir.
 • Suları güneş almayan yerlerde muhafaza etmeli, açık renkli bidonlar tercih edilmelidir. Kapağı açtıktan sonra kötü bir koku geliyorsa o bidon kullanılmamalıdır.

kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/gundem/bakanliktan-su-icin-10-uyari-41721194

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap