Su Borularındaki Sızıntıları Tespit Edecek Mini Robotlar Geliştirildi: Milyonlarca Ton Suyun İsrafını Önleyebilir
 1. Anasayfa
 2. Yapay zeka

Su Borularındaki Sızıntıları Tespit Edecek Mini Robotlar Geliştirildi: Milyonlarca Ton Suyun İsrafını Önleyebilir

0

Birleşik Krallık Su Hizmetleri Düzenleme Kurumu, su hatlarındaki sızıntıları tespit etmek için yeni nesil mini robotlar geliştirdiklerini açıkladı.

Her gün kilometrelerce ötedeki su arıtma tesislerinden evimizdeki musluklara kadar suyu taşıyan su boruları, her ne kadar on yıllarca işlevsel kalacak kadar sağlam üretilse de bu borular bir süre sonra sızıntı yapmaya ve her yıl milyonlarca ton suyun israf olmasına neden oluyor.

Bu sorunu çözmek için çalışan araştırmacılarsa sürekli olarak daha gelişmiş hasar tespit robotları üretiyor. Yeni üretilen robotlar ise neredeyse evinizdeki musluğa kadar gelerek tüm su hatlarındaki hasarları tespit edebilecek.

Eski nesil robotlara kıyasla %75 daha küçük

Birleşik Krallık Su Hizmetleri Düzenleme Kurumu Ofwat yetkilileri, ürettikleri yeni robot sayesinde her yıl milyonlarca ton suyun israf edilmesini engelleyeceklerini açıkladı. Halihazırda su hatlarını tespit etmek için robotları kullanan yetkilileri, eski robotların boyutu nedeniyle sadece ana hatları inceleyebiliyordu. Ancak yeni üretilen robotlar o kadar küçük ki, evlerin altındaki su hatlarına bile suyun akışını engellemeden dolaşabilecek.

Eski tip robotlara kıyasla çok daha gelişmiş teknolojilere sahip olan robotlar, sahip oldukları mikrofon, kamera ve ışıklar yardımıyla ilk olarak suyun akışındaki anormallikleri tespit ederek suda sızıntı olup olmadığını tespit ediyor ve sonrasında kamera ile bu deliği ya da çatlağı tespit ediyor. Yarı otonom olarak çalışan bu robotlar, istenildiğinde kullanıcı kontrolüne geçebiliyor.

Ofwat yetkilileri, 2022 yılı boyunca eski tip büyük robotlar kullanmalarına rağmen Birleşik Krallık’ta su sızıntılarını %6 oranında azalttıklarını açıkladı. Bu oran 2018 yılından bu yana ise toplamda %40’a ulaşmış durumda.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir