Steam’de zam rüzgarı: Sırada Türkiye var!
 1. Anasayfa
 2. Oyun

Steam’de zam rüzgarı: Sırada Türkiye var!

0

 

Zam furyası devam ediyor. Türkiye’deki AAA kalitede oyunlara yakın zamanda zam gelmesi bekleniyor. Peki neden?

Türkiye’de artan enflasyon ve yükselen dolar kuru, pek çok sektör gibi oyunları da ciddi seviyede etkiledi. Zira şu ana kadar birçok oyun şirketi, ülkemizde uyguladığı yerel fiyatlandırmaya zam yaptı. Bunun sonucunda ise pek çok AAA kalitede yapımın fiyatı arttı. Son olarak bu şirketler arasına Sony de katılıyor. İşte detaylar!

Steam Türkiye’de Sony oyunlarına zam gelebilir! Peki neden?

Sony, geçtiğimiz günlerde birçok ülkede, PC versiyonu çıkan PlayStation oyunları için yerel fiyatlandırmaya zam yaptı. Bu zam Arjantin’de yüzde 102 seviyesinde oldu ve God of War‘ın fiyatı, 4.199 pesodan (370 TL) 8.499 pesoya (750 TL) yükseldi.


Sony oyunlarına zam gelebilir! Peki neden?Enflasyonun Arjantin’deki kadar artmadığı bazı ülkelerde de zam yapıldı. Örneğin bu oran Japonya’da yüzde 32 seviyesinde olmuşken, Kanada’da ise yüzde 8 olarak belirlendi. Dolayısıyla bu zam sadece Arjantin’de olmadı.

Türkiye, birçok ülkede yapılan zamların ardından şu anda Sony oyunlarını dolar kuru bakımından en ucuza satın alan ülke konumunda. Tabii durum böyle olunca akıllara “Türkiye için de zam yapılır mı?” sorusu geliyor

Sony’nin yakın zamanda Türkiye’deki yerel fiyatlandırmaya da zam yapması bekleniyor. Zira şirket para kaybetmek istemeyecektir. Bu zammın Arjantin’e benzer seviyede, yani yüzde 100 oranında olacağı tahmin ediliyor.

Türkiye’deki yerel fiyatlandırmaya yüzde 100 seviyesinde bir zam yapılması durumunda, yeni oyun fiyatları şu şekilde olacaktır;

Oyun Şu Anki Fiyatı Zam Sonrası Tahmini Fiyatı
God of War 329 TL 658 TL
Marvel’s Spider-Man 499 TL 998 TL
Spider-Man: Miles Morales 499 TL 998 TL
The Last of Us Part 1 599 TL 1 bin 198 TL
Days Gone 329 TL 658 TL
Uncharted Legacy of Thieves Collection 499 TL 998 TL
Returnal 599 TL 1 bin 198 TL
 

Zamların, önümüzdeki birkaç gün içerisinde yapılacağı tahmin ediliyor. Peki sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir