Starlink’in Beta Kayıt İşlemleri Başladı
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Starlink’in Beta Kayıt İşlemleri Başladı

0

Uzaydan İnternet Sağlayan Starlink’in Beta Kayıtları Başladı

 
Starlink ile ilgili gelişmeleri takip edenler hatırlayacaktır, Elon Musk’ın Starlink ile vaatleri oldukça büyüktü. Ancak halen uzaya gönderilen uydular ve kurulan yer istasyonları olduğu için tam kapasitede ve verimli bir şekilde çalıştığını söylemek mümkün değil. Zaten bu yüzden beta Better Than Nothing Beta yani Hiç Yoktan İyidir Betası olarak geçiyor.Starlink, şu anki beta sürecinde 50 MB/sn ile 150 Mbps arasında veri hızı sunarken 20 ile 40 ms arasında bir gecikme sunuyor. Ayrıca kısa süreli internet bağlantısı kopmalarının da yaşanabileceği belirtiliyor.

Uzaya daha fazla uydu fırlattıkça ve daha fazla yer istasyonu kuruldukça veri hızında ve gecikme süresinde büyük değişimler yaşanacağı belirtilirken 2021 yazında gecikme süresinin 16 ms ile 19 ms arasına düşeceği ifade ediliyor.

50 MB/sn ile 150 MB/sn arasındaki veri hızı, ABD ve Avrupa’daki birçok kullanıcı için pek de cezbedici olmasa da Türkiye’deki birçok kullanıcı için oldukça etkileyici. Speed Test‘in Aralık 2020 küresel endeksine göre Türkiye‘deki ortalama kablolu internet hızı 28,89 MB/s. Yani henüz tam verimli çalışmayan Starlink, Türkiye’deki ortalama veri hızının 2 katını sunabiliyor.

Starlink’in fiyatı ise bu noktada biraz heves kırıcı. Starlink Kit’ine sahip olmak için ABD’de 499 dolarlık bir ücret ödenirken aylık olarak da 99 dolarlık bir fiyat talep ediliyor.

kaynak: https://www.starlink.com/

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir