1. Ana Sayfa
  2. Genel

SSPE hastaları için yeni umut!

SSPE hastaları için yeni umut!
0

SSPE, kızamığa karşı aşılanmamış, aşılandığı halde yeterli bağışıklık düzeyine ulaşmamış veya aşılanmadan önce kızamık geçirmiş çocuklarda ortaya çıkıyor…

Japonya’nın Kobe Üniversitesinden Profesör Haku Hotta ve ekibinin geliştirdiği ilacın, laboratuvar ortamında, SSPE (Subakut Sklerozan Panensefalit) virüsü bulaştırılmış beyin hücreleri üzerinde uygulandığı ve etkili olduğu bildirildi.

SSPE Hastaları Yardımlaşma Dayanışma ve Yaşatma Derneği Başkanı Cengiz Kara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Japonya’nın Kobe Üniversitesinde görev yapan Profesör Haku Hotta’nın ekibiyle birlikte yaptığı çalışmalarla SSPE virüsüne karşı önemli bir gelişme kaydettiğini söyledi.

Kara, Hotta ve ekibinin geliştirdiği ilacı, laboratuvar ortamında SSPE virüsüne bulaştırılmış beyin hücrelerinde uyguladığını ve etkili olduğunu öğrendiklerini belirterek, “Bu ilacın geliştirilmesi yönünde çok önemli ve umut verici bir gelişme. Bugüne kadarki çalışmaların içinde en başarılı olanı” dedi.

İlacın şu anda gerek etik gerekse kanuni olarak insan üzerinde uygulanamadığını ifade eden Kara, şunları söyledi: “İlacın henüz insan üzerinde emniyetli olarak uygulanabilmesi için önce hayvanlar üzerinde denenmesi, akabinde insana uygun ilaç geliştirilmesi ve klinik deneyler yapılması için ilaç firmaları ile çalışmalar gerekiyor. 

Gene de ilacın geliştirilmesi yönünde çok önemli bir gelişme.” Cengiz Kara, bu gelişme üzerine Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği ile Sağlık Bakanlığına çalışmalara destek verilmesi için başvuruda bulunduklarını ve cevap beklediklerini söyledi.

Derneklerine kayıtlı 700 SSPE hastası olduğunu, doğu bölgelerindeki birçok hastaya ulaşamadıklarını belirten Kara, şöyle dedi: “Resmi rakamlara göre 1995-2005 yılları arasında 1131 ölümcül SSPE vakası tespit edildi. 

Resmi olmayan rakamlara göre, Türkiye’de 2 bin civarında SSPE hastası var. İnsanlar umutsuz. Çocukları
SSPE hastası olan ailelerin psikolojileri bozuluyor. Derneğimiz SSPE hastası çocukları olan aileleri bir araya getiriyor ve birbirleriyle yardımlaşmalarını, dayanışmalarını sağlıyor.

Japonya’daki bu gelişme nasıl sonuçlanır ya da ne kadar sürede tamamlanır bilemeyiz ama bugüne kadarki en başarılı çalışma. Dünyada 5-6 tane büyük ilaç firması var. Devletlerin bir araya gelerek bu ilaç firmalarının çalışmalara destek vermesini sağlaması lazım. Belki bir kampanya başlatılabilir.’

SSPE nedir?

SSPE, kızamığa karşı aşılanmamış, aşılandığı halde yeterli bağışıklık düzeyine ulaşmamış veya aşılanmadan önce kızamık geçirmiş çocuklarda ortaya çıkıyor.

Kızamık geçirildikten sonra beyne yerleşebilen virüsün neden olduğu bir merkezi sinir sistemi hastalığı olan SSPE’nin kesin tedavisi bulunmuyor.

Hastalık, ancak virüsün yayılmasını geciktiren ilaçlarla kontrol altını alınabiliyor. Hastalığın neden olduğu etkiler beyinde ortaya çıkıyor. Hastalarda sırasıyla spastiklik, koma ve 6 ile 12 ay içinde ölümle sonuçlanan ilerlemeli beyin işlevi kaybı görülüyor.

Hastalığın belirtileri, hafıza kaybı, uyarılara yanıt vermede bozukluk, nöbet, istemsiz kas hareketleri ve/veya davranış değişiklikleri olarak ortaya çıkıyor.

Umut ederim en kısa zamanda bir çare çözüm bilgisine ulaşılır. Adnan Güney - AGC

Umut ederim en kısa zamanda bir çare çözüm bilgisine ulaşılır. Adnan Güney – AGC  

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/sspe-hastalari-icin-yeni-umut-pembenar-detay-genelsaglik-537952/

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap