SPDY ile Daha Güvenli İnternet
  1. Ana Sayfa

SPDY ile Daha Güvenli İnternet

0

spdy Google geliştirdiği SPDY protokolü ile interneti hızlandırıyor! işte SPDY hakkında bilmeniz gerekenler… Google’ın “Let’s make the web faster” (“Haydi ağı daha hızlı yapalım”) girişiminin bir parçası olan SPDY protokolünün kullanımı gün geçtikçe artmakta. Speedy yani “hızlı” anlamına gelen SPDY, kullandığımız internet tarayıcılarının sunucularla iletişimini sağlayan HTTP protokolünden %64’e kadar daha hızlı ve internet sitesi sahipleri veya kullanıcılar için hemen hemen hiçbir değişiklik gerektirmiyor.

Getirileri ve gereksinimleri neler?

SPDY projesinde sayfaların en az %50 daha hızlı yüklenmesi amaçlanıyor. Gereksiz veri gönderilmediği ve gönderilen veri sıkıştırıldığı için sınırlı internet tarifelerinde ucuzluk sağlanıyor. SPDY, veri transferi için kullanılan TCP protokolünde hiçbir değişiklik yapmıyor, HTTP protokolünün ise sadece bağlantı yönetimini ve veri aktarım biçimini değiştiriyor. Bu yüzden diğer projelerden daha kolay bir şekilde uygulanabiliyor ve site sahiplerinin içerik üzerinde herhangi bir değişiklik yapmasına da gerek kalmıyor.

Bundan yararlanmak için ne gerekli?

Android Honeycomb cihazlarına veya Chrome internet tarayıcısına sahip kullanıcılar zaten bir süredir SPDY destekli sitelerde bu hız farkından yararlanabiliyor. Firefox’a da SPDY desteği eklenmesi ile internet kullanıcıların %50’si bu protokole hazır duruma gelmiş oluyor. Sorun şu ki bu hızdan yararlanabilmek için sadece istemci değil sunucu tarafında da destek gerekiyor. Şu anda sunucu tarafında destek veren şirketlerin başında tabii ki projenin geliştiricisi olan Google bulunmakta. Google dışında Amazon da bu desteği sunuyor; fakat diğer sitelerin ve servislerin bu desteği sağlaması için ise biraz sabretmemiz gerekli.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

1984 İzmit'te doğdu Konya Selçuk Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi mezunu. Network Dizayn kurucusu ve editörü. Server altyapısını kuran ve düzenleyen kişi. Gerçek bir teknoloji bağımlısı olan Fatih, ayrıca oyun dünyası ve film sektörüne de ilgili.

Yorum Yap