Sosyal Medya Yasasının Detayları Gün Yüzüne Çıktı

Sosyal Medya Düzenlemesinde Yer Alacak Detaylar Açığa Çıktı

Sosyal Medya Düzenlemesinde Yer Alacak Detaylar Açığa Çıktı

Sosyal Medya Düzenlemesinde Yer Alacak Detaylar Açığa Çıktı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sosyal medya ile ilgili düzenleme açıklaması Türkiye’nin gündemine oturdu. Dün yapılan açıklamaların ardından şimdi de söz konusu düzenlemenin detayları ortaya çıktı. Buna göre yasa tasarısı, para cezası ve yasal temsilci gibi konular içeriyor.

Dün sizlerle paylaştığımız bir haberimizde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sosyal medyaya yaptığı sert çıkışlardan sonra, Erdoğan, konuyla ilgili yaptığı açıklamalarında sosyal medyayı ya kontrol altına almak ya da tamamen kapatmaktan bahsetmişti. Hatta yasal düzenlemenin de yolda olduğunu ifade eden Erdoğan, bu düzenlemenin yasama dönemi sona ermeden halledilmesini istediğini ifade etmişti.

Cumhurbaşkanının açıklamaları dün itibarıyla sosyal medyanın gündemine oturdu. Gerek siyasiler gerekse vatandaşlar, bu açıklamalarla ilgili görüşlerini sosyal medya aracılığıyla paylaştılar. Vatandaşların bir bölümü, bu kararı desteklediklerini ifade ederken diğer bölümü ise bu açıklamalara şiddetle karşı çıkarak sosyal medyanın kapatılmaması gerektiğini savundu. Şimdiyse Erdoğan’ın bahsettiği yasal düzenlemenin detayları ortaya çıktı.

Hükümetin sosyal medya düzenlemesinde neler var?

Sosyal medya denetimini artırmak için 5651 ve 5809 sayılı kanunlarda değişikliğe gidilecek, BTK‘ya geniş yetkiler tanınacak.😎
BTK, kamu yararını gerekçe göstererek Netflix, WhatsApp, Telegram gibi uygulamaları “şebekeler üstü hizmet” uygulamalarını engelleyebilecek.
BTK, isterse jandarma eşliğinde sosyal medya sitelerinin Türkiye ofislerinde denetim yapabilecek.
Tüm sosyal medya platformlarına Türkiye’de temsilcilik açma zorunluluğu getirilecek. 30 gün içinde temsilcilik açmayan sosyal medya şirketlerinin Türkiye’de bant genişliği %50 daraltılacak. Eğer yine temsilcilik açılmaz ise ilgili site Türkiye’de tamamen kapatılacak.
Kullanıcı bilgilerinin Türkiye’de tutulması zorunlu olacak.
Uyarılan içerikler silinmezse sosyal medya şirketlerine ceza verilecek, içeriğe erişim engellenecek.
Sosyal medya kullanıcıları da içerik kaldırma talebinde bulunabilecek. Kullanıcı talebini reddeden platformlara para cezası uygulanacak.

Temsilci zorunluluğu geliyor

Hükümet yetkililerinin oluşturduğu yasa tasarında göze çarpan ilk detay; Facebook, Twitter ve Instagram gibi şirketlere getirilecek temsilci zorunluluğu. 

 
Hatta yetkililer, konuyla ilgili olarak da harekete geçmişler. Edinilen bilgilere göre Facebook ve Facebook çatısı altındaki Instagram, Türkiye’de temsilci bulundurma konusuna sıcak bakmış. Twitter ise bu durumdan pek de hoşlanmamış.

50 milyon euroya kadar para cezası

Hükümetin sosyal medya ile ilgili hazırladığı yasa tasarında yer alan bir diğer detay ise kesilecek cezalar. Edinilen bilgilere göre yetkililer, Avrupa’da benzer düzenlemelerin nasıl olduğuna bakmışlar ve Almanya ile Fransa’nın düzenlemelerini uygun bulmuşlar. Almanya’nın 2018 yılında yürürlüğe koyduğu düzenleme, sosyal medya platformlarında yer alan zararlı içeriklerin 24 saat içerisinde yok edilmesini, aksi takdirde 50 milyon euroya kadar para cezası kesilmesini içeriyor.

Fransa’nın sosyal medya düzenlemesinin biraz daha katı olduğunu söyleyebiliriz. Fransa yasaları; nefret söylemlerinin 24 saat, terör ve çocuk istismarı ile yapılan yanlış paylaşımların ise sadece 1 saat içerisinde kaldırılmasını emrediyor. Bu kurala uymayan platformlara içerik başına 1 milyon 250 bin euro para cezası kesiliyor.

kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-haberi-sosyal-medya-duzenlemesinde-neler-var-detaylar-belli-oldu-41555145

 

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yorum yazarak bir çiçek'de siz dikin.

Microsoft, Windows 10'un Yeni Başlat Menüsü Tasarımını ve Alt-Tab Kombinasyonunu Duyurdu

Microsoft, Windows 10’un Yeni Başlat Menüsü Duyurdu

Netflix, The Old Guard'ın (Ölümsüzlük) Yeni Fragmanını Yayınladı

The Old Guard’ın Yeni Fragmanını Yayınladı