Sosyal medya yasasına Almanya modeli geliyor
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Sosyal medya yasasına Almanya modeli geliyor

0

Kısa bir zaman içerisinde meclis gündemine taşınması beklenen sosyal medya yasası ile ilgili bazı detaylar netleşmeye başladı.

Ekim ayında meclis gündemine gelmesi beklenen sosyal medya yasası ile ilgili ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasından sonra Anayasa Komisyonu Başkanvekili Özkaya, hapis cezalarının getirilmesi gerektiğini söyledi.

Sosyal medyada dezenformasyon yapana hapis

Almanya, İngiltere ve Fransa ile Avrupa Birliği ülkelerindeki sosyal medya düzenlemelerini inceleyen hükümet, Türkiye’ye özel bir model oluşturmayı istiyor. Almanya’da uygulanan düzenlemenin ülkemizde bir benzerinin uygulanmasına yakın gözüyle bakılırken bazı cezai yaptırımlar da yasada olacak.

Anayasa Komisyonu Başkanvekili Ali Özkaya‘nın Hürriyet’ten Gizem Karakış

’a verdiği röportajda; “Daha önce de sosyal medya ile ilgili bir kanun çalışması yapmıştık. O zaman da aynı tartışmalar yaşandı, ‘sansür’ denildi fakat niyetin sansür olmadığı görüldü. Pek çok AB ülkesi Türkiye ile aynı tehdidi yaşıyor. Toplumun geniş kitlelerini baskı altına alıyor, normal hayatta suç olan sosyal medyada da suç fakat fake hesaplar nedeniyle suçla etkin mücadele yapılamıyor. Bu çözülmeli, herkesin kimliği bilinmeli. Sosyal medyada bir yalan haberi ya da terör suçunu, dezenformasyonu milyonlarca insan duyuyor“ dedi.


Almanya’da 2017 yılında yürürlüğe giren ve katalog suçları altında 4 farklı başlıkla ele alınan yasada terör, cinsel suçlar ve pornografi, din ve vicdan özgürlüğüne hakaret, yalan haber, dezenformasyon ve mezenformasyon (sosyal medyada yayılan aslı olmayan içerik) suçları kategorize ediliyor. Yine Almanya’da suçlu bulunan bir sosyal medya kullanıcısı 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası yaptırımı uygulanabiliyor.

Yeni anayasa çalışmalarında sosyal medya ve internet kullanımına yönelik bazı ek maddelerin de yer alması planlanıyor.

Kaynak:https://www.hurriyet.com.tr/gundem/sosyal-medyaya-almanya-modeli-yeni-yasada-sosyal-medya-maddeleri-41859721.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap