Sosyal Medya Üzerinden Kazanç Elde Edenlere Uyarı Geldi

Sosyal Medya Üzerinden Kazanç Elde Edenlere Uyarı: Reklam Olduğunu Belirtin, Büyük Cezası Var

Sosyal Medya Üzerinden Kazanç Elde Edenlere Uyarı: Reklam Olduğunu Belirtin, Büyük Cezası Var

Sosyal medya fenomenleri, reklam içerikli paylaşımlarında içeriklerin sponsorlu ya da tanıtım amaçlı olduğunu belirtmeleri ile ilgili Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nden uyarı aldı. Bu yasaya uymayan fenomenler, vergi kaçakçılığı gibi cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalabilir.

Son dönemde tüketicinin reklamlara en çok maruz kaldığı yer, sosyal medya platformları oluyor. Influencer ya da sosyal medya fenomeni adı altında binlerce takipçisi bulunan ünlüler, markalar ile yapmış oldukları işbirliği sonucunda özellikle Instagram gibi mecralardan ürün tanıtımı yapıyor. Bu ürünlerin tanıtımı, genellikle “link profilimde” ya da “yukarı kaydır” gibi ibarelerle yapılıyor.

Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin yapmış olduğu bir açıklamaya göre, reklam ya da sponsorlu içerik olduğu belirtilmeden yapılan ürün tanıtımları, haksız kazanca giriyor. Hukukçular, bu tarz içerik sahiplerinin cezai yaptırımla karşılaşabileceğini belirtirken, yaptıkları şeyin vergi kaçakçılığına bile girebileceğinin altını çiziyor.

Sosyal medya üzerinden yapılan tanıtımlar, ticari faaliyet kategorisine giriyor

Sosyal medyada, markaların ünlü Instagram kullanıcıları ile işbirliği yapmasında kanunen hiçbir sakınca yok. Ancak Instagram’da reklam amaçlı yapılan her içeriğin açıklama kısmında, bunun bir sponsorlu içerik ya da ürün tanıtımı olduğu belirtilmesi gerekiyor. Avukat Emre Avşar, bu hususun kanunda belirtilmesine rağmen kimsenin bu yasaya uymadığını, reklam içeriklerinin sanki normal gündelik içeriklermiş gibi paylaşılmaya devam ettiğini belirtti.

Sosyal medya üzerinden yapılan reklamların ticari faaliyet kategorisine girdiğini belirten Avşar, bu paylaşımları yapan kişilerin vergiye tabi tutulması gerektiğini söylüyor. Paylaşılan içeriklerin üzerinden elde edilen kazançlar vergilendirilmediği takdirde, sosyal medya fenomenleri vergi kaçakçılığı olmak üzere birçok cezai yaptırımla karşı karşıya kalabilir.

kaynak : ttps://www.ntv.com.tr/ekonomi/internetten-kazanc-saglayanlara-vergi-uyarisi,P4dZVD_OU0yyi-ZJThBz3A

 

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hayvan öldürmeden üretilen "tavuk parçaları" ilk satış onayını Singapur'dan aldı. Bu gelişme her gün 130 milyon tavuğun kesildiği et endüstrisinde büyük bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor.

Hayvan öldürmeden üretilen et dünyadaki ilk satış onayını aldı

Sağlık ve yaşam, Virüs 10 Dakika Canlı Kalabiliyor,

Bilim Kurulu Üyesi Kara: Virüs 10 Dakika Canlı Kalabiliyor