Sony’den Görme Engellilere Özel Kamera Kiti: DSC-HX99 RNV!
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık ve Yaşam

Sony’den Görme Engellilere Özel Kamera Kiti: DSC-HX99 RNV!

0

Sony, görme engelli bireyler için geliştirdiği özel kamera kiti DSC-HX99 RNV’yi duyurdu. Görüntüyü doğrudan retinaya ulaştıran kit, bu sayede görme duyusu yetersiz olan bireylerin ne çektiğini görmesine yardım ediyor.

Japonya merkezli teknoloji devi Sony‘nin en iyi olduğu hususlardan bir tanesi hiç şüphesiz kameralar. Bu bağlamda; sektördeki çalışmalarına bir yenisini daha ekleyen Sony, görme engelli insanlara odaklanan yeni bir fotoğraf makinesi kiti duyurdu. “DSC-HX99 RNV” olarak isimlendirilen bu kit, sahip olduğu teknoloji ile görüntüyü görme engelli bir bireyin doğrudan retinasına yansıtıyor. Peki bu ne demek?

Sony’nin kamera kiti, temelinde iki bölümden oluşuyor. Bunlardan birincisi bas-çek sistemi, ikincisi ise lazer retinal projeksiyonuna sahip vizör. İşte görme yetisi düşük olan insanlar için fark yaran bölüm vizörde gizli. Sony, tıp dünyasında görme yetisini artırmak için kullanılan lazer retinal projeksiyonunu bir fotoğraf makinesi için uyarlamayı başardı. Vizörün geliştirilmesine yardımcı olan QD Laser’in CEO’su Dr. Mitsuru Sugawara, oluşturulan projeksiyonun dünyada ilk kez pratik kullanıma sunulan tamamen yeni bir teknoloji olduğunu ifade ediyor.

Sony DSC-HX99 RNV böyle görünüyor

Sony DSC-HX99 RNV

Sony’nin görme engellilere yönelik kamera kiti, günümüz kamera dünyasındaki OIS gibi popüler teknolojilere sahip değil. Aslında bu kitin üretim amacı zaten OIS gibi teknolojiler değil. Şirket, kitin görme yeteneği zayıf olan insanların fotoğrafçılığa ilgi duymaları ve hatta hobi haline getirmeleri için böyle bir ürün tasarladı. Görme yeteneği düşük olan birey, DSC-HX99 RNV’yi kullanarak fotoğraf veya video çekmek istediği zaman yüzler, trafik ışıklarını ve renkleri çok daha net bir şekilde algılayabilecek.

Sony

Bu arada; şunu belirtmeden geçmeyelim. Tüketiciler, DSC-HX99 RNV’yi şu an için 2018 yılında piyasaya sürülen Cybershot DSC-HX99 kamera ile birleşik olarak satın alacaklar. 24-720 mm yakınlaştırma merceğine sahip olan fotoğraf makinesi, 18 MP çözünürlük sunan arkadan aydınlatmalı sensör içeriyor. Şirket, yeni ürünün 600 dolar karşılığında satın alınabileceğini ifade ediyor. Merak edenler için açıklayalım; bugün bir Sony Cybershot DSC-HX99 satın almak isterseniz, 599,99 dolar ödeme yapmanız gerekiyor. Sony, muhtemelen elinde kalan fotoğraf makineleri böyle bir kit ile değerlendirmeye karar verdi.

Kaynak:https://www.sony.com/content/sony/en/en_us/SCA/company-news/press-releases/sony-electronics/2023/sony-electronics-launches-a-new-retinal-projection-camera-kit-dschx99-rnv-kit.html 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap