Sony Xperia X İncelemesi
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Sony Xperia X İncelemesi

+ - 0

Xperia X ailesinde üç farklı model bulunuyor; Xperia XA, Xperia X ve Xperia X Performance.  Ancak, Xperia X Performance modeli ülkemizde yok. Sony Xperia X, tasarım özellikleriyle ön plana çıkan bir telefon. Bu doğrultuda özellikle ekranda kullanılan 2.5D eğimli can dikkat çekiyor.

xperia-x-performance-and-xperia-xa

Kullanım sırasında ekranın köşe noktalarına geldiğinizde bu yapıyı kolayca hissedebiliyorsunuz. 5 inç’lik telefon Full HD çözünürlük sunuyor. Ayrıca ekranda Sony’nin kendine has teknolojileri de yer alıyor.  Bu ekran, hoparlörle birlikte multimedya konusunda tatminkar sonuçlar veriyor. Elbette buna bir de yüksek çözünürlüklü ses desteğini de eklemek lazım. Böylece satın alacağınız kaliteli bir kulaklıkla yüksek çözünürlüklü sesi deneyimleyebilirsiniz.

Parmak izi okuyucu gayet sağlıklı çalışıyor. Ancak, bu tuş aynı zamanda güç işlevini de yerine getirdiği için daha etli yapıda olmalıydı. Keza geri bildirim hissi zayıf olduğundan bazen dokunduğunuzun farkına varamayabiliyorsunuz.

Xperia X’in özellikle kamera konusunda başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Işığın yeterli durumda olduğu fotoğraf ve videolarda harika sonuçlar elde edebilmek mümkün. Ama video tarafında 4K çözünürlük desteği yok ve Full HD’de çekim yaparken çeşitli ısınma problemleri meydana geliyor. Böylece kameranın bazı işlevleri ısınma sebebiyle devre dışı kalabiliyor. Ancak çeşitli yazılım güncellemeleriyle bu sorunlar düzelebilir.

İşletim sistemi tarafında Android 6.0.1 kurulu olarak geliyor. Yeni Android’in çıkışıyla birlikte güncellemenin bu modellere gelip gelmeyeceği konusunda şimdilik herhangi bir bilgi yok. Yazılım tarafında Xperia Z serisine göre önemli düzenlemeler yapılmış. Uygulamalar ve arayüz gayet akıcı çalışıyor. Tüm bunlara ek olarak oldukça kısa şarj süresine sahip olması ile de herkesin gözünü dolduruyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

1989 yılında Akhisar'da doğdum. Eğitim ve öğretim hayatımı Pamukkale Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra dijital platformlara olan ilgim arttı. Ve bilgi paylaşım sistemlerine ilgi duymaya başladım.Google, Yandex, Bing gibi büyük arama motorlarında seo optimasyonu yapmaya başladım. Ayrıca gıda mühendisliği yapmaktayım.

Yorum Yap