1. Ana Sayfa
  2. Android

Sohbet Devi Kakao, İlk 5G Akıllı Telefonunu Piyasaya Sürdü

Sohbet Devi Kakao, İlk 5G Akıllı Telefonunu Piyasaya Sürdü
0
Güney Koreli sohbet devi Kakao, sürpriz bir hamleyle ilk 5G akıllı telefonunu piyasaya sürdü. Yeni telefon, Kakao‘nun 5G hizmet ortağı Stage Five ve yerel akıllı cihaz üreticisi Infomark tarafından ortak geliştirildi.

Samsung, nisan ayında Galaxy S10 ile ilk 5G akıllı telefonu piyasaya sürdü ve LG, kısa bir süre sonra V50 ThinQ 5G modelini tanıttı. Ancak sohbet uygulamalarıyla tanınan Güney Koreli Kakao da sürpriz bir hamle gerçekleştirdi ve ilk 5G akıllı telefonunu duyurdu. Yeni telefon Kakao’nun 5G hizmet ortağı Stage Five ve yerel akıllı cihaz üreticisi Infomark tarafından ortak geliştirildi.

Güvenlik için yüz tanıma ve parmak izi okuyucu özellikleri sunan telefon, kablosuz şarj özelliğine de sahip.
Stage 5G adı verilen akıllı telefon, gücüQualcomm Snapdragon 855 işlemcisinden alıyor. Arka tarafında 3 kamera yer alan telefon, 6.47 inçlik FHD+ ekran, 6 GB RAM, 128 GB dahili depolama alanı gibi öne çıkan özellikler sunuyor. 

Güvenlik için yüz tanıma ve parmak izi okuyucu özellikleri sunan telefon, kablosuz şarj özelliğine de sahip. Stage Five’a göre 5G özellikli cihaz, diğer üreticilerin amiral gemisi telefonlarıyla aynı seviyede ve 814.000 won (yaklaşık 700 dolar) fiyat etiketiyle rakip 5G modellerine kıyasla daha ucuz.

5G özellikli akıllı telefon elbette öncelikli olarak Kakao hizmetlerini kullanmak için özel olarak tasarlandı. Yani sohbet devinin Kakao Pay, Kakao T, Kakao Navi ve Kakao Page uygulamaları ön yüklü olarak geliyor. Ayrıca kilit ekranında bu servisler için kısayollar da yer alıyor.

Şu anda Güney Kore‘de halihazırda hizmet veren 5G şebekelerinin tümü hem LTE hem de 5G ağlarını kullanıyor. Ancak önümüzdeki ay yalnızca 5G ağlarını kullanan bağımsız ağlar tüm ülkede kullanıcılara hizmet verecek.

Kaynak: https://www.zdnet.com/article/kakao-launches-its-first-5g-smartphone/

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap