1. Ana Sayfa
  2. Genel

Sivrisinekler Neden Bazı İnsanları Daha Fazla Isırır?

Sivrisinekler Neden Bazı İnsanları Daha Fazla Isırır?
0

Yaz mevsiminde, vücudunun birçok yerinde sivrisinek ısırıklarıyla uyanan insanlardan biriyseniz, bu soruyu kendinize defalarca sormuş olmalısınız. 

Ya da vücudunuzdaki ısırık yerleri tatlı tatlı kaşınırken, hemen yanınızda duran kimi insanların nasıl olup da sivrisineklerin saldırısına maruz kalmadığını mutlaka merak etmişsinizdir.

Bilim insanları, sivrisineklerin ısırmak için bazı insanları daha çok tercih etmesinin farklı sebepleri olduğunu söylüyor. Kan grubumuz, tenimizin kokusu veya yaydığımız CO2 miktarı, bunlardan sadece birkaçı.

Kan grubumuz, tenimizin kokusu veya yaydığımız CO2 miktarı

Bazı kan grupları sivrisinekler açısından daha iştah kabartıcıdır. Mesela 0 grubu kana sahip insanları öbürlerine kıyasla daha fazla ısırırlar.

Ayrıca terlerken laktik asitürik asitüre gibi zararlı maddeler vücudumuzdan dışarı atılır. 

Böylelikle, tenimizin kendine özgü kokusu açığa çıkar. Sivrisinekler kokulara karşı hassas olduklarından, bu durum, sivrisineklerin kimi insanları daha kolay bulmasını sağlar.

Sivrisinekler kokulara karşı hassas olduklarından, bu durum, sivrisineklerin kimi insanları daha kolay bulmasını sağlar.

Bunun yanı sıra, nefes verirken çıkardığımız CO2 miktarı da sivrisinekleri cezbeden bir başka faktördür. Ne kadar çok CO2 çıkarırsak, sivrisinekler tarafından ısırılma ihtimalimiz de o denli artar.

Kaynak : https://www.gercekgundem.com/yasam/25942/sinekler-neden-bazi-insanlari-daha-fazla-isiriyor

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap