Site İçin Yapısal Veri İşaretleme
 1. Ana Sayfa
 2. Genel

Site İçin Yapısal Veri İşaretleme

7

Site’mizin içerik veri yapısını, Google arama sonuçlarına tanıtan yapısal veri işaretleme web aracı nasıl kullanılır? 2013 yılı yazı içeriklerimde Schema nedir , veri işaretleme Schema.org , Blogger html kaynağını küçültme , Blogger için resim uzantısının önemi , ve resimlerimizi boyutlandırmanın Seo etkileri konularında bilgi vermiştim. Bugün sizlere site sayfamız için yapısal veri işaretlemeyi nasıl kullanacağız bu konuyu inceleyelim.

Yapısal veri işaretleme Web Yönetici Araçları panelinde bizlerin kullanımına sunulan bir Google hizmetidir. Web Yönetici Araçlarını inceledi iseniz mutlaka görmüşsünüzdür. Ancak kullanmamış olabilirsiniz. Web Yönetici Araçlarında yapısal veri işaretlemeyi kullanmanın çok kolay olduğunu sizde görecek ve hemen uygulamaya başlayacaksınız.

Web Yönetici Araçları Yapısal Veri İşaretleme :

 

1. Web Yönetici Araçlarına giriş yapın ve blogunuzu seçin ve açın.

2. Diğer kaynaklar sekmesine tıklayın.

3. Yapısal veri işaretleme yardımcısına tıklayın.

4. Sitenizden herhangi bir sayfa URL’sini kopyalayın. Açılan pencerede web sitesi seçili olarak gelecektir.

5. Seçeneklerden Makale ismini seçin ve hemen alt kısma kopyaladığınız URL’ yapıştırın.

Kategoriler : Yazınızın altında bulunan kategorileri tek tek seçip ekleyin. Açılan pencerede etiket göremezseniz sağ taraftaki pencere altında eksik etiketleri ekle yazısından tamamlayabilirsiniz.

Makale bölümü : Yazınızı tanımlayan kısa bir açıklama seçin

Makale gövdesi : Tüm yazıyı seçebilir veya seçmesenizde kısa açıklama yeterli olacaktır.

8. Veri işaretleme sırasında uyarı işareti görürseniz işarete tıkladığınızda uyarıyı yok sayabilirsiniz.Veya yan tarafta x işaretine tıklayarak etiketi kaldırabilirsiniz.

9. Etiketleme bittiğinde Html oluştur’a tıklayın. Açılan pencede size sarı ile işaretlenmiş bir yazı verecektir.Bu yazıyı kopyalayın ve sayfanızın html kaynağına alt kısma yapıştırıp kaydedin. Google aramalarda yazınız html kaynağına eklediğiniz ismi tanımlayarak veri işaretlemenizi algılayacaktır. Veri işaretleme sonuçlarını daha sonra kullanmak isterseniz html veri kaynağını indirip saklayabilirsiniz.Veri işaretlemeleriniz web araçlarında 1 ay kalır ve sonra silinir. Çok fazla detaylara girmiyorum. Veri işaretlemeyi anlayıp uygulamayı kullanmanız şimdilik yeterli olacaktır. Birkaç tane veri işaretleme yaptığınızda bu işlemi zevkle yapmaya başlayacaksınız. Her veri işaretlemede hatalarınızı görecek ve daha mantıklı yazı yazmaya başlayacağınıza emin olabilirsiniz. Bir sonraki yazımız çoklu sayfalar ile veri işaretleme ve grub oluşturma nasıl yapılır ile ilgilidir. Takipte kalın. Konu hakkında sorularınız mı var ? Yorumlarda belirtebilirsiniz.

Web Yönetici Araçları Yapısal Veri İşaretleme video’sunu izleyin :

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap

Yorumlar (7)

 1. yazdığınız konulara yorum yapmak yerine minnet duygularımız yazsak daha doğru olacak.Abicim iyiki varsın senin taleben olabilmek büyük şans insallah bunu daha çok kişi idrak eder.saygılar

  • gultasarimm merhaba, Saygı ile okuduğum düşünce ve görüşlerin için çok teşekkür ederim.İdrak olayının olabilmesi için İnsanların negatif konuları yaşaması lazım.Bir çiçeğe iki şekilde su verebiliriz. Bir solduktan sonra, birde solmadan önce.Şu anda “solduktan sonra” bölümündeyiz. İdrak kısmına geçmeye çelıştığımızda geride sadece çöp ile karşılaşacağız.sorunda bu aşamada başlıyor. Biz bu konunun neresindeyiz…!

 2. Yapısal veri işaretleme makalenizi sıkılmadan okudum çok mantıklı bir makale olmuş. Emeğinize sağlık hocam.

 3. Adnan Bey,
  Paylaşım için çok teşekkürler. Pek bir faydalı doğrusu. Kesinlikle sitelerim için uygulayacağım.

 4. Merhaba, bu veri işaretlemeyi her makale için tek tek yapmamız mı gerekiyor ?

  • Hayır tek tek yapmanız gerekmiyor. Zaten yaptıkça olayıda çözeceksiniz. Her dört yayında bir yapın. Bir yayın zaten birçok grubu eşleştiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir